NikaJanak

Může škola bezdůvodně rozhodnout o ukončení základního vzdělání žáka v osmé třídě?

Dobrý den, nikde jsem nenašla odpověď ani podobný případ, tak prosím zde ó radu.

Můj bratr je trošku živější dítě, nikdy nebyl premiantem ani žákem, který by vyloženě chtěl nasávat nové znalosti . Odjakživa je to kvítko a dělá klukoviny. Ale není ani zlý, ani vyloženě problémový, nedělá žádné závažnější činy.
Kvůli stěhování a rozchodu rodičů již třikrát změnil základní školu a bohužel jednou musel opakovat ročník. Nyní je v osmé třídě, je mu patnáct let a na této škole je čtvrt roku. Už při přijímání bratra do školy se vedení cukalo a nyní v pololetí mamce oznámilo, že bratra nepustí do devátého ročníku. Že prý má devítiletou školní docházku již splněnou a prý pro něj bude lepší jít už na učňák. Bratr se snaží, učí se každý den, známky má přijatelné a nic zásadního na této škole nevyvedl. Do deváté třídy za každou cenu chce. Pro učitele a ředitelku je pouze nepohodlné mít ho na své škole.
Nerozumím tomu a nevěřím, že mají právo znemožnit průměrnému žákovi postup do posledního ročníku ZŠ a bezdůvodně ho tak obrat o důležitý rok v jeho životě a v podstatě tak trochu předběžně rozhodnout o jeho budoucím osudu. Pokud se tak stane, přijde přece o mnoho možností a status žáka, který nedokončil základní školu se s ním ponese celý život.
Moc Vás prosím, pokud je tu někdo, kdo má zkušenosti s podobným případem nebo někdo, kdo tomu třeba i po právní stránce rozumí, prosím o radu, jak se lze bránit?
Za každou odpověď předem děkuji.
Dominika

Nejlepší odpověď
ivzez

Není se čemu bránit. Nejde totiž o „bezdůvodné ukončení základního vzdělání“,
ale o nepovolení dalšího roku návštěvy ZŠ po splnění povinné školní docházky.

Ředitel ZŠ může povolit absolvování 9. ročníku žákovi,
který splnil povinnou školní docházku, ale není to jeho povinnost.

Pokud by o to bratr stál, musel by výrazně změnit svůj přístup ke škole
i své chování. (Problém je pravděpodobně v té „živosti“.)

Bratr může z 8. třídy nastioupit na učiliště a pokud tam „bude sekat latinu“,
získá výuční list, na který může navázat nástavbou a doplnit si maturitu.
Časově to vyjde na stejno jako 9. třída + SŠ. (Celkem 5 let.)

Pokud by „byl živější“ i na učilišti, nemusel by mít ani úplné základní vzdělání.

Další odpovědi
Emefej

Bezdůvodně nemůže. Pokud má důvod, tak může.

Mc Merkurion

… a proč by se to s ním táhlo celej život? … povinnou docházku dokončí na učňáku, nebo i na střední škole … ale to je jen můj názor …