Adri ..

Může si to dovolit ?

Nedávno jsme šli s naší třídou (9.ročník) do Divadla F.X. Šaldy v Liberci. Není to obyčejný divadlo, ale není zase nějak „extra“. Naše třídní učitelka nám sdělila, že do divadla nemáme mít normální oblečení jako džíny a tričko, ale třeba sukni apod. Já jsem si vzala košili, černé kalhoty a pod košili ještě bílý nátělník. Než jsme šli, hned na mě začala mít připomínky, jestli to mé oblečení je vhodné do divadla. Přitom jsem měla to samé co minule a nebylo to normální oblečení co nosím. Ano neměla jsem sukni nebo šaty, ale tak když mi je nepříjemné to nosit, vezmu si černé kalhoty a košili, to přece není špatný do divadla ne ? Tak mi hned oznámila, že by mě klidně mohla nechat ve škole s tím, že bych se učila v jiné třídě a peníze by mi pak vrátila a do příště, že to mám vylepšit. Přitom do toho divadla chodí lidi takhle oblečeni a dokonce i hůř. Může si učitel takhle dovolit narážet kvůli oblečení ? Já vím, je to blbá otázka, ale přesto, vždyť je to moje věc.
Doplňuji:
Děkuji za odpovědi a názory. Jako boty jsem měla kozačky, ale ty navíc neviděla, jelikož jsem ještě měla přezůvky.

Nejlepší odpověď
WeeBear

Očividně může, byť mi to nepřijde moc milé. Něco podobného znám i ze svého případu, v divadle se od holek očekávalo, že půjdou automaticky v šatech, byl květen a bylo krásně, ale přesto, když mě učitelka viděla v černých společenských kalhotech od kostýmu a košili, tak mohla zešílet, no, ale ustála to. 🙂

Na Tvém místě bych na to moc nemyslela. Zasáhla bych až ve chvíli, kdy by Tě opravdu nechala ve škole, pokud si jsi jistá, že jsi byla oblečená opravdu vhodně, tak jedině s rodiči..

Další odpovědi
led

Popisované oblečenie je vhodné oblečenie mladej ženy (staršej žiačky) na bežné divadelné predstavenie. Na slávnostné predstavenie sa hodí buď sukňový komplet, prípadne malé večerné šaty. Na Ples a podobné akcie sa používajú veľké večerné šaty. Píšem „používajú“ pretože, ako v poslednej dobe vidím, ženy nosia nohavicový komplet aj na plesy (prípadne muž v sukni -Ples v Opere Fedor Flašík).
Vo vašom prípade, učiteľka doporučila „třeba sukni“, teda nebolo presne určené oblečenie (napríklad školská uniforma), ale je dôležité, aby žiaci boli oblečení v čistom, neroztrhanom a nekrikľavom oblečení, tak, aby nevyzerali ako spolubojovníci z Bedárov… Častá chyba napr. u chlapcov oblek a tenisky.
Stáva sa žiaľ občas, že pedagogovia majú iný vkus než žiaci a ich rodičia, z čoho potom vznikajú rôzne „nedorozumenia“
Doplňuji:
Dala som si tú námahu a spočítala sukne v divadle na večernom predstavení vyšlo mi to na 15% z prítomných diváčok

Damiana

Bohužel, je to tvoje „nadřízená“, tak se nedá nic moc dělat. Výpověď dát ve škole nemůžeš.
Na tvém oblečení – jak ho popisuješ – mi nepřijde nic nevhodného. Nepíšeš ale jaké jsi měla boty, to je důležité. Byly to lodičky nebo sportovní obuv? To hraje v celkovém společenském vzhledu podstatnou roli.
Pokud jsi ale byla oblečena vhodně, nevidím jiný důvod než nadřazenost nebo čistou buzeraci. Jestli ti to třeba nějak zbytečně moc neslušelo?!
Nechala bych to být a kdyby se po tobě učitelka vozila i nadále, řekla bych to doma.

Drap

Jak vidíš, tak může.

IK

Všechno záleží na vašem vztahu.
Když děláš překvapenou a pak kladeš dost otravných avšak slušně podaných otázek které výhradně směrují na zjištění jak by si to představovala ona a doplníš slovy to já ale nemám, tak ji spíš odradíš a nechá tě být.
Ačkoliv společenské oblečení je celkem vymezené, tolerance zůstává individuální a tak tě trestat může jen když se s ní začneš hádat.
Těžko by si odůvodnila před ředitelem, že žačce nedovolila jít do divadla protože nemá doma sukni.

Petra09

Tak to je sila.Nevim co natom zalezi jestli kalhoty nebo sukne/saty,to by si dovolit podle me nemela!

samicek333

Nemůžeš nadělat nic s tim, že je to kr*va, která si potřebuje něco dokazovat shazováním svým žáků, kteří se kvůli známkám nemohou bránit.