Rokio

Může si tento exhibicionista za doživotní navštěvování ambulantní psychiatrie?

Padesátiletý chlap onemocní duševní chorobou, a proto jednoho dne šel na procházku městem nahatý. Diváci jsou samozřejmě pohoršeni, a proto jeden z nich zavolá záchranku na odvoz na psychinu. Sanitka ho odveze do blázince a psychicky nemocný muž dostane nařízenou ochrannou ústavní léčbu.

Tam se léčí měsíc a pak je propuštěn na ambulantní doléčení, které trvá půl roku. Pak psychiatr řekne, že další léćba není nutná a může se léčit jen na základě dobrovolnosti.

Jeho rodina mu ale řekne, že chce, aby k psychiatrovi chodil celý život, protože jinak by se to zase mohlo opakovat. Pokud by odmítl, tak by ho rodina z domu vykopla a už by se s ním nestýkala.

Jaký máte názor vy? Může si tento muž pouze za měsíc v blázinci a půlroční léčení u psychiatra, nebo si zcela sám může za doživotní docházku k psychiatrovi? Myslíte si, že nátlak rodiny na toho jednorázového nudistů, je opodstatněný? Je vůbec třeba, aby chodil ten úchyl k lékaři léčící duševní zdraví celý život?

Nejlepší odpověď
Kelt

Doktor snad provedl správnou diagnózu. A sousedé nejsou všichni doktoři. Nevím, zda doktor mluvil se členy rodiny, nebo jen s pacientem. A taky podle mne záleží na tom, jak je člověk nebezpečný svému okolí. Je rozdíl občasný křikloun, občasný nudista, než občasný násilník nebo občasný vrah. Někoho je třeba držet na řetěze u jiného to mohla být nešťastná náhoda.

Další odpovědi
Edison

Podle mě píšeš nesmysle. Nařídit ochrannou ústavní léčbu může pouze soud. Na něčí návrh. Pokud se někdo projde po okolí nahý myslím, že to soud zamítne bez řízení jako nedůvodné podání. Ono to totiž není ani trestné (snad možná jako výtržnictví?). Za další by takový soud trval hodně dlouho, už kvůli přijetí návrhu, vyšetření specialisty, vydání znaleckého posudku… Tojako byl držen nemocný ve vyšetřovací vazbě? Nesmysl… povídám…