mat pan

Může si neslyšící představit zvuk ?

Každý normální člověk si může představit zvuk. Ale může to udělat neslyšící ?
Doplňuji:
Ad 1 :
Neslyšící, který nikdy neslyšel zvuk si ho nedovede představit.

Nejlepší odpověď
gecco

Ano, jakýkoli neslyšící může.

Samozřejmě, že může…

  1. představa může být ´nezávislá´ na skutečnosti
  2. zvuk – tedy akustické vlnění nevnímá/š/me jen sluchem, ale i ´hmatem´ (vyzkoušej si to)

Doplňuji:
Ad Doplnění:
Pokud to tvrdíš, pak je zvláštní, že tahle neslyšící muzikantka na to má jiný názor…
😁
http://www.inu­ru.com/index.php/ar­t/hudba/347-neslyici-evelyn-glennie-a-jeji-lekce-jak-nauit-svt-naslouchat-hudb

Další odpovědi
anonym

Ano, jakýkoli neslyšící může.

Doplňuji:
Vidět ve smyslu hmat- vibrace a tím vnímat i takt,typ zvuku.

brillant

Ano, jakýkoli neslyšící může.

Kelt

Ano, jakýkoli neslyšící může.

Případ, který popíšu nemá variantu v anketě, protože se jedná o slavné hudební skladatele. Beethovena a Smetanu. Beethoven ohluchl a slyšel tak, že využíval vibrace klavíru, strun, které rozkmitaly tyčinku z určitého materiálu. Ta tyčinka se dotýkala lebečních kostí a tímto kostním slyšením vlastně Beethoven poznával zvuk. Zvuk je svou podstatou vlastně vlnění hmotného prostředí. Další fakt je ten, že neslyšící děti, nebo lidé se zbytky sluchu, se učí mluvit tak, že odezírají z úst mluvícího a dovedou si tak představit zvuk.

ojoj

Ano, jakýkoli neslyšící může.

AmazedWolf

Ano, jakýkoli neslyšící může.

jarosaurus

Ano, jakýkoli neslyšící může.

led

Ano, jakýkoli neslyšící může.

Neslyšící mě citlivé jiné vnímání, zvuk vnímá jako vibrace, cítí ho tělem. Roky jsem dělala s takovým lidmi,
například jistý umělec se učil hudbu tak, že držel ruce na reproduktoru a když přišel na jeviště, kde zvuk se nesl k divákům v potřebné hlasitosti, plně se spolehl na přesnost zvukaře, se kterým měl dohodnutý signál na start . Výsledek byl takový, že diváci nevěřili, že neslyší.
Druhý případ, neslyšící nejlépe vnímají basovou složku zvuku, tak se zvuk prebasuje, jako na některých koncertech a diskotékách a reproduktory se nasměrují na podlahu nebo na nohy. Tento způsob využívají na školách pro sluchově postižené.

dejavu

Ano, jakýkoli neslyšící může.

Doplňuji:
Měla jsem neslyšící spolužačku. Říkala, že nejnepříjemnější je padání poklic z police, že ty vibrace cítí až v lebce. Někteří neslyšící se učí tak vnímat hudbu, že si lehnou na zem a vnímají vibrace z reproduktorů.
Zajímavé by bylo, jestli mohou mít i iluzi zvuku třeba ve snu, to se musím nějakého z nich zeptat.

Standaa

Ano, ale jen když ohluchl až v průběhu života.