Peetr72

Může si někdo bez mého vědomí, krom policie a jiných stát. složek, ověřovat výpis mého tr.rejstříku? Např.zamestnavatel?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Jak je myšleno to „ověřovat“?
O výpis si může požádat dotyčná osoba, jinak se vydává jen pro potřeby trestního řízení a „jiným orgánům a osobám lze na jejich žádost vydat opis jen tehdy, pokud tak stanoví zvláštní právní předpis“ (§ 10 odst. 3 zákona – viz zdroj). Takže zaměstnavatel to přímo nezíská (pokud to není třeba BIS 😉, ale může o něj požádat uchazeče. Pokud to „ověřovat“ směřuje k tomu, že by žadatel předložil „něco“ s tím, že si to firma nemůže ověřit, tak o tom bych vůbec neuvažoval, protože padělání a pozměnění veřejné listiny je trestný čin.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/1994-269

Další odpovědi
Kepler

Samozřejmě, u některých pracovních pozic je čistý trestní rejstřík podmínkou. Výpis si ovšem musíš vyžádat sám a na požádání předložit.