alik0303

Může si městský úřad dovolit jen tak kácet stromy?

Těsně za hranicemi našeho pozemku stály 3 břízy,asi 40 let.Teleko­munikace k nim postavily,nějakou budku(klidně ji mohli postavit dál,navíc nevím,jak budu řešit stavbu plotu),jedna bříza začala vadit.Byla označena a minulý týden zkácena,zbylé 2 břízy ničemu nepřekážely,dnes se tam objevili lidé,kteří pracují pod MÚ a skáceli druhou,(navíc náš pozemek),chtěli i tu třetí,nemám plot,ale přesto je poznat,kde je soukromý pozemek.Měli tu drzost,že mi ještě řekli,ať nepřekážím,při odklízení dřeva.Do hodiny se mi přišli omluvit.Hlavně by mě zajímalo,jestli se můžou stromy,které tam rostly asi 40 let,jen tak,aby někdo měl dřevo zkácet.Nechci to tak nechat,ale nevím,jak dál postupovat.Opa­kuji,nikomu a ničemu nepřekážely.

Nejlepší odpověď
suaeda

Do kácení stromů na území obce má co mluvit odbor životního prostředí a možná i odbor výstavby. Je pravda, že drobný živnostník, či prostý obyvatel většinou narazí ale velké společnosti si dělají co chtějí.
Např. u nás. Před časem se po dostavění discontu Lidl v letním období zničeho nic zlikvidovalo několik pěkných borovic a smrků, které bránily ve výhledu z obchodu na hlavní silnici. Dlouho se pátralo kdo to udělal, ale viník se nenašel a tudíž nebyl ani potrestán.

Další odpovědi
hanny 2

Aspoň vidíte,že ÚŘADY si mohou dovolit VŠECHNO,pokud je to v jejich zájmu.Kdybyste to chtěla Vy,tak budou dělat problémy a bude Vás to stát spoustu pěněz a budete na to muset mít hromadu povolení.Mám s tím vlastní zkušenost.Máme také 3 břízy před barákem,chtěli jsme je skácet a byl to horor,chtěli po nás vysázet nové stromy na místě,které nám určí,poplatky za povolení,nesmí se kácet v době vegetace a já nevím co ještě.Zkrátka – zatím jsme je neskáceli.Stěžovat si můžete,ale nic s tím asi nenaděláte,určitě jim to projde a Vaši stížnost smetou ze stolu.

mosoj

Jakákoliv mimolesní zeleň (i na soukromém pozemku) podléhá nutnosti povolení ke kácení, které vydá příslušný obecní či městský úřad. Výjimku tvoří stromy, které ve výšce 1,3 m nad zemí mají obvod kmene menší než 80 cm (ne průměr!), případně stromy které bezprostředně ohrožují majetek či zdraví – tam se ale jejich pokácení musí nahlásit dodatečně. Kromě uvedeného kácení z důvodu havarijního stavu lze kácet pouze v období vegetačního klidu, tj. od 1. října do 31. března následujícího roku (to je ale na povolení ke kácení vždy uvedeno).

Co se týká budky. Byl jste účastníkem stavebního řízení ? asi ne. Takže pokud vám budka bude při stavbě plotu překážet klidně můžete požádat o přemístění. Určitě vám bude vyhověno pokud máte pravdu a opravdu vám znemožní práci na plotu.