Kelt

Může si kolo, koloběžka samo vyrábět elektřinu?

V módě jsou elektrokola, elektrokoloběžky, nasednu nebo stojím a jedu, protože elektromotor pohání kola. Ale co když budu používat lidskou sílu, třeba budu šlapat a měl bych získat energii. Na kole třeba roztáčím dynamo, v autě když jedu, tak dobíjím alternátor. Teoreticky to určitě možné je. Otázkou je, jak je to účinné, zda by se to vyplatilo. Co myslíte? Děkuji.

Nejlepší odpověď
anonym

Běžně lze dobíjet baterii při cestě z kopce pomocí rekuperace. Nedobiješ tím ani zdaleka tolik kolik si vybil cestou do kopce, ale technicky to možné je a pár procent tím získáš k dobru. Rekuperace se naprosto běžně používá u elektroaut i některých novějších elektrických kol a koloběžek.

Další odpovědi
Drap

Možné to samozřejmě je, ale myslím že by to bylo málo efektivní.

Hufnágl

Kdyby to šlo, tak by to bylo perpetuum mobile.

Dochy

Podobná zařízení to pokud vím běžně používají. Alespoň ta rozumnější. Samozřejmě účinnost není 100%.

Kepler

Dnešní dynama na kolo (jedno mám) jsou zoufale neefektivní šmejdy. Mají výkon 3 W, ale brzdí jízdu, jako bych jel do kopce. Po dědovi jsem měl předválečné dynamo Bosch, to byla jiná káva! Stačilo vést kolo vedle sebe krokem a už docela slušně svítilo. Sice taky trochu brzdilo jízdu, ale sotva to bylo patrné.

cukrar

Kelte, jde to, ale účinnost je mizerná. Kdyby se to vyplatilo, je to perpetummobile. A to neexistuje.