anonym :D

Může si člověk založit vlastní ozbrojenou složku/armádu?

Je možné, abych v případě, že bych měl vlastní politickou stranu, si k ní založil nějakou malou ozbrojenou složku/armádu, která by mi zajišťovala bezpečnost (např. během projevů členů politické strany), kde by nahrazovala policii, celkově působila také třeba jako ochranka apod.? Tím myslím, že by u sebe členové dané složky mohli nosit i střelné zbraně, neprůstřelné vesty apod. a v určitých situacích (např. teroristické útoky) by pomáhala policii a armádě?

Nejlepší odpověď
Disraeli

1. Můžeš pokud se jedná o nějakou „bodyguardskou firmu“ poskytující ochranu a různ takové náležitosti. V některých zemích jistě i žoldněřské (nájemné) vojsko.
Ale ta společnost není armádní, ale poskytující ochranku a podobně – můžeš pro sebe i jako služby pro ostatní. Armádu jako takhle ne (legálně).

2. Oficiálně a zákoně přímo ne, ale v historii to nebylo nic vzácného. V souladu se státem nebo i na vzdory státu a vládě/vladaři. Stačí si získat podporu, přivržence a pak už je jen (vojensky) organizovat. Samozřejmě to celé spravovat, což znamená zásobovat, financovat, starat se o to… Ve starověku (ale i středověku až novověku) bylo plno soukromých a vzniklých armád – jak už jsem psal,v souladu se státem (v ejho prospěch, jeho povolením – i když to nebylo nezbytné) nebo navzdory němu, ať už na jeho úkor nebo ne.
A to můžeš udělat i dnes (ale musíš nést následky), k čemu ti to bude, co s tim budeš dělat a budeš potřebovat oporu/moc (i jinou kromě vojska), aby tě ostatní (státy a jejich vojsko) nemohly „chytit.“ Ještě lepší, když už máš rovnou svou zbrojovku (vlastní výrobnu techniky).
V nedávné době třeba Masaryk a jsou dnes všeobecně obdivováni všichni legionáři atd. Byť to byli dezertéři, povstalci a z jisté části i nespokojená a nevzdělaná chudina ze zahraničí (né, že by na tom záleželo). Příklad asi stejný jako kdyby bylo nynější Česko ve válce třeba s Polske a Slovenskem a nějaký nespokojený Čech by se rozhodl postavit se Česku na odpor, sestavit/zorga­nizovat vojsko Čechů (a jiných) zde i v zahraničí – a předvším v těch nepřátelských státech a pak bojovat proti našinců, Když ještě zůstanu u těch našich „odbojníků“ za druhé světové, tak by to též bylo stejné, kdyby jsi chodil po všech těch nepřátelských státech, se kterými jsi ve válce (lezl jim do…) a snažil se od nich získat podporu proti vlasntním a získat tím „legitimitu.“

Pokud jsi u vlády nebo prostě někde ve vrcholové politice, tak může vojsko předělat, vytvořit nové, reformovat a podobně. Avšak státní vojsko. Zákoně tvé by mohlo být jen v monarchii (jako monarcha). Či ve státě, který soukromé armády umožňuje. S povoleními, omezeními a přísnými podmínkami to jde víceméně snad všude, ale není to typická armáda jako armáda. Hlavně spíš po způsobu sekuriťáků nebo částečně námezné armádě.
https://www.red-hawk.cz/cz/

Další odpovědi
JežíšKristus

Ano. V Africe operuje několik soukromých armád, většinou žoldnéři z Ruska.

Disraeli

Když už armádu, tak můžeš rovnou nový stát (což k tomu jedno nebo druhé většinou vede – armada ke státu nebo naopak).
Samozřejmě jsem k těm roformám STÁTNÍ armády zapomněl připsat prostě vznik nového armády (nového, jiného typu), ke stávajícím. Třeba něco jako vznik cizineckých legií nebo něčeho takového nebo rozšíření podle rozdělení armády (na pozemní – pěhotu, kavalerii, artilerii, letecké a námořní). Tedy druh vojska a ty se dále ještě dělí – a tak můžeš vytvořit nová druh/složku. Ale stále to není tvoje, ale státní.