bolak

Může se zpětně uplatnit patent, když se zjistí že vynález objevil někdo jiný a mnohem dříve?

Například někdo něco vymyslí, ale nedojde si to nechat patentovat, nicméně napíše o tom třeba článek, nebo to zveřejní na internetu, a někdo jiný to o pár měsíců později, dojde předložit na patentový úřad. Jak to bude probíhat potom? Možná by byla žaloba, ale to jen v případě že by dotyčný nápad ukradl, ale co kdyby ho neukradl, ale jen na to přišel o něco později, nicméně jako první si to nechal patentovat?

Na čí straně bude právo, na straně toho kdo s tím dojde na úřad jako první? Přece nechat si něco patentovat je jen administrativní záležitost ne?, je tedy důležitější kdo si něco nechal v nějaké budově zapsat a nebo kdo to skutečně objevil?

Nejlepší odpověď
gecco

Ano – je možné uplatnit právo na patent i zpětně.
V takovém případě je nutné patentové řízení napadnout soudně – a patentový úřad poté – podle soudního rozhodnutí, patent ponechá tak, jak byl zapsán, nebo zruší a nebo patentová práva převede.

Další odpovědi
Alesh

Takových případů zná historie celou řadu, že někdo něco vymyslel, ale nenechal si to patentovat a vydělal na tom až ten, kdo tak učinil.

lexx

Jo, takových vynálezů bylo víc, fonograf, gramofon, rádio i TV vznikly ve stejnou přibližně dobu na dvou místech světa geograficky velmi vzdálených, při absenci dálkového spojení (telegraf, telefon, dálnopis…) je plagiátorství téměř vyloučeno. Ovšem, průmyslová špionáž, ta zapracovat mohla…

Emefej

Takových případů už bylo. Cimrman by mohl vyprávět…