Beny

Může se z tmavé feny a tmavého psa narodit (alesopň) 1 světlé štěně ??

Ptám se protože mám tmavou fenku a chtěla bych jí nechat připustit s tmavím psem a zajímalo by mě jestli by měla alespoň 1 světlé štěně . Předem děkuji :D
Doplňuji:
Drap : je to Irský Vlkodav

Nejlepší odpověď
quentos

za předpokladu, že měli alespoň jednoho světlého předka – proč ne.
Prostudujte si Mendelova pravidla křížení. Nádherně a čtivě jsou popsána v knize Simona Mawera „Mendelův trpaslík“.

Další odpovědi
Drap

Záleží také hodně na rase. Pokud jsou psi čistokrevní a ve standartech toho plemene je uvedena tmavá barva, tak šance mít světlé štěně téměř mizivá. Pokud je ver standartech uvedeno více barev, ta šance je dost velká.
Doplňuji:
Myslím, že u tohoto plemene je ta šance poměrně malá. Bylo by dobré asi zjistit barvy předků z druhého a třetího kolena. Podle toho by se dalo spíše usuzovat

mojitek

Ano,může.Jde o to,že Irský vlkodav byl vykřížen z různých plemen.I když oba rodiče budou tmaví,tak štěně světlé může být.Přímo rodiče nemusí být světlí,stačí když jeden z praprarodičů měl světlou barvu nebo třeba alespoň jedno z plemen ze kterého byl vlkodav vykřížen-což je.

Mapel

Tady opravdu hraje hlavní úlohu genetická čistota obou rodičů, ale někdy si příroda zařádí.