Frogman

Může se v letadle používat mobil v „režimu letadlo“?

Slovem ‚používat‘ myslím třeba poslouchat ve sluchátkách písničky. Dokážu na mobilu i poslepu prakticky všechno (mám tlačítkáč :) ), takže mi případně nebude dělat problém si písničky pouštět, aniž bych ho vyndaval z kapsy… :D

Vím, že se mobil vypínat nemusí, pokud je v „režimu letadlo“, ale o používání jsem nic nenašel.

Takže po týdnu v praxi doplňuji… :D
Na palubě letadla to letuška říkala česky i anglicky, že používání je možné pouze v „letovém režimu“. Mimochodem obě letušky – vystřídali se 2 posádky během jednoho letu s mezipřistáním v Ostravě (z letadla byla nádherně vidět ta přehlídka NATO cvičení a výstava :) ) – mluvili stejně dobře anglicky jako česky a to hodně rychle a plynně. :)

Nejlepší odpověď
kapka

Kdyz je mobil v rezimu letadlo, tak to vlastne v tu chvili ani neni telefon, poslouchat hudbu nebo hrat hry muzete kdykoli. Cemu by to jako melo pri pristani nebo vzletavani vadit? Mimochodem to v letadle ani nikdo nekontroluje, v jakem rezimu mate mobil. Aspon teda, co jsem zazila ja. Je mozny, ze o rezim letadlo zadaji, ale oni mluvili furt anglicky, tomu ja nerozumim. :D

Další odpovědi
Emefej

Pokud velitel letounu nerozhodne jinak, používat ho můžeš. Zažil jsem to jednou při letu přes Středozemní moře, kdy nastaly blíže nespecifikované technické potíže a kapitán vyhlásil zákaz používání všech přístrojů včetně těch v režimu letadlo.

gecco

Ani jsem neslyšel o tom, že by v používání mobilu (s vypnutými vysílacími zesilovači – režim „letadlo“) byl v letadle nějaký problém…
Maximálně jej budeš muset zcela vypnout při startu a přistání – ale ani o tom už jsem dlouho ani neslyšel…
😉

led

Možno počas letu vo vnútrozemí, alebo v práškovacom lietadle to nerobí problém. Ale z pohľadu palubného personálu, špeciálne túto otázku som položila letuškám viacerých medzinárodných spoločností:
1 – Počas pristávania a štartu nepovoľujú používanie akejkoľvek elektroniky, teda nielen mobilov, ale aj e-čitačky, ale šachy a podobne, aby nebola ničim rušená hlavne komunikácia pilotov s vežou.
zdôvodnenie: ano, máte pravdu, vaše zariadenia nemusia vysielať žiadne signály, ale čo zariadenia vášho spolucestujúceho? To majú chodiť a merať vysielaný signál? V súčasnosti mnohí „humoristi“ sa pokúšajú palubný personál oklamať zhasnutím obrazovky, ale neuvedomujú si zrejme, že práve ich zariadenie môže byť strojcom havárie lietadla.
Preto vzhľadom na prax ako cestujúca oboznámená aj s pozadím práce lietajúceho palubného personálu doporučujem:
Správať sa podľa pokynov palubného personálu a zvyklostí leteckej spoločnosti, tam, kde je zakázané, prípadne doporučené nepoužívať elektronické zariadenia, vypínajte ich úplne a nenechávajte ich ani v spánku.

Frogman

@led: Souhlasím. :) Jen ještě přidám takovou perličku.
Až po letu jsem se dozvěděl, že i přes opakovaná upozornění na vypnutí mobilů nebo přepnutí do „letového režimu“ si pár cestujících mobil zapomnělo vypnout, takže v průběhu letu bylo pár telefonů zapnutých, ale žádné obtíže během letu nebyly…

led

Teoria je krásna, ale nikdy neviete, kto čo urobí. Predsa sa nebude na palube udeľovať výnimka, ak je to raz stanovené, platí to pre všetkých.

Frogman

To je pravda. :)

Agneta

Nejlépe uvidíš přehlídku NATO s quadrocopterem :DDDDDDDD http://www.ama­zon.com/s?ie=UT­F8&page=1&rh=i%3A­aps%2Ck%3AQua­drocopter

Frogman

No jasně, taky prima nápad ;) , ale do té Ostravy by to přece jen trvalo kvadrokoptérou o něco déle než obyčejným letadlem… :DDDDD