cLeim

Může se v ČR legálně vlastnit Desert Eagle 50cal?

A použít třeba k sebeobraně? Respektive jakou nejsilnější zbraň můžu vlastnit a použít k obraně.

Nejlepší odpověď
Edison

Přečti si Zákon o zbraních.

Není složitý. Žádný zákon u nás, oproti jiným zemím, neomezuje (jen reguluje) jaké zbraně vlastnit smíš a jaké ne. Stejně tak je to s obranou.

Zdroj: https://www.za­konyprolidi.cz/cs/2002-119#

Další odpovědi
nyjono

Připadá ti, že potřebuješ k sebeobraně nebo obraně (čeho?) třeba kulomet?

Drap

Každou přiměřenou, zákon mluví snad jasně.

Pepa25

„Nejsilnější“? U zbraní se IMHO řeší hlavně účel – z toho vyplývá typ a potřeba mít příslušnou skupinu zbrojního průkazu. Ráže, dostřel, kadence apod. jsou až někde na dalších místech …

Edison

Nejjednodušší je přečíst si ten zákkon. Je to, dle mého skromného soudu jeden z nejjednodušších zákonů vůbec.

cLeim

Nyjono nepřipadá mi, že potřebují kulomet. Já se jen ptal ze zvědavosti. Jinak díky za odpověď a trochu objasnění.

Edison

Jen dodám, že zatímco u nás na povolení a vyjímku lze vlastnit prakticky cokoli, tak v některých státech USA nelze vlastnit nic, v jiných cokoli a to bez praktické regulace, tak v některých je ráže omezena právě na .50AE. V některých je možné vlastnít třeba 20mm anzio a malorážkovou pušku, zatímco .38 spec s dvoupalcovou hlavní nikoli.

Edison

Nyjono, nejde o to, jestli jej potřebuje. Jde o to, co bude mít k dispozici. Pokud půjdu po ulici a nebudu mít ZP, přepadnou mě řekněme tři maníci s kudličkama a náhodou se tam bude povalovat velkorážnej protileteckej gulomet, pak jej k obraně použii a pokud následně soud neshledá vybočení z mezí pro nutnou obranu, pak je taková obrana legální. Opět připomenu, že ustanovení o nutné obraně je jasné, dává nekonečný prostor, přitom „obrana nesmí být zcela zjevně nepřiměřená způsobu útoku“. Nikde se vůbec nic nepíše o tom, co smíš, nebo nesmíš použít k obraně, na kterou máš právo z Listiny.

Edison

Taky je potřeba právo s vlastněním zbraně neslučovat s právem se bránit. To jsou věci, které spolu vůbec nesouvisejí.