picusek

Může se točit volantem u auta s vyplým motorem?

Zajímalo by mě do jaké míry autu škodí, když se snažím zatáčet kolama v autě s vyplým motorem – nefunguje posilovač řízení, to je jasné. Jde o to, že bez posilovače mi jde volant v autě tak těžce, že mám pocit jako bych točením volantu něco lámal a ohýbal všechny trubky v řízení… Jak to funguje když je v řízení s elektromecha­nickým posilovačem ten posilovač mimo provoz? Je možné auto tím nějak poškodit?

Nejlepší odpověď
cochee

Posilovač akorát pomáhá tvým rukám, takže ve výsledku působí na ty „trubky“ atd. stejné síly, jen část z nich dodává posilovač namísto tvých paží. Posilovač mívají auta s motorem vpředu, tedy naprostá většina současných aut, protože musíš hýbat s řízením zatíženým několika desítkami až stovkami kg (ten motor). Starší auta s motorem vzadu, z českých např. škodivky 1000–100–120, poslední osobní tatry – 603, 613, 700, posilovač neměla a nepotřebovala. Hrozí tam ale ještě riziko jiného druhu: při vypnutém motoru je většinou klíček zapalování v takové poloze, že hrozí zamčení volantu, což může mít za jízdy fatální následky. A kromě toho, pokud otáčíš volantem při stání, nadměrně se opotřebovávají přední gumy v místě styku s vozovkou nebo na čem právě auto stojí.

Další odpovědi
Drap

Posilovač ani řízení by to nemělo nijak poškozovat.