Mofli

Může se stát, že Banka neodmítne žádost o např. 85–80% hypotéku, ale nabídne pouze hypotéku ve výši 70–60%?

Odpovědi
terry

Stát se může. Záleží na konkrétních podmínkách té které banky.

anonym

Vysvětlení lze hledat ve zpřísnění podmínek bank po hypotéční bublině, kdy půjčují na nižší hodnotu než je 100% nemovitosti. Při propadnutí zástavního práva pak mívají problémy prodat za cenu kryjící celé náklady, nehledě na úrokové a provozní navýšení. Banka není charita, ale běžný komerční subjekt generující zisk.
Zároveň se zvyšují úroky a naopak klesá státní podpora např. u stavebního spoření. Zkrátka dílčí dopady ekonomické recese a legislativního dohledu.

karfigol

Každá banka má jiné podmínky, bylo by dobré se zeptat přímo v bance, případně se poradit na http://tvahypo­teka.cz/