hapiky

Může se stát kosmonaut astronautem a opačně?

Nejlepší odpověď
annas

Jde o synonyma. Záleží na tom,. v které zemi se pojmy používají a jak pojmenování vzniklo. snaha o odlišení.

Ještě můžete přidat tajkonauta = čínské pojmenování pro člověka, který pluje nebem.

Podívejte se do odkazu, najdete vysvětlení původu.

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/proc-nektere-zeme-nazyvaji-cloveka-ve-vesmiru-kosmonautem-jine-astronautem-nebo-dokonce-tajkonautem-cina

Bylo by vhodné, aby Bobek 2 své tvrzení doložil.

Ruský zdroj píše o amerických astronautech, anglický o ruských kosmonautech.

Dodržují jejich pojmenování,

Американский астронавт отвергла обвинения в первом преступлении в космосе .....

https://www.golos-ameriki.ru/

Sergei Konstantinovich Krikalev (Russian: Серге́й Константинович Крикалёв, also transliterated as Sergei Krikalyov; born August 27, 1958) is a Russian cosmonaut .....

https://en.wi­kipedia.org/

Další odpovědi
led

Kozmonaut je ruská varianta astronauta a astronaut je americká varianta kozmonauta.

Bobek 2

Jistě. Pokud o kosmonautovi píšou americké noviny, tak se z něj stane astronaut, a pokud o astronautovi píší Rusové, hned je z něj kosmonaut. 🙂 A my to střídáme podle toho, ke kterému z těch států máme zrovna blíž.

Edison

Dost často to tak je. Jestli ale víš, jaký je mezi nimi rozdíl. 😉

Doplním Bobka: Z atronauta se kosmonaut taky stane v době, kdy letí ruským strojem, třeba na ISS. Z kosmonauta se stával astronout např. při letech raketorplánů.

Kepler

Obě slova mají stejný význam. V Evropě převážně kosmonaut, v anglicky mluvících zemích astronaut.

Mc Merkurion

… poprvé se tak stalo při letu Sojuz-Apollo …

… doporučuju shlédnout jeden dokumentární seriál, jmenuje se myslim nějak Šílený svět studené války https://www.csfd­.cz/film/536974-sileny-svet-studene-valky/komentare/ a tam právě v závodech v dobžvání vesmíru vysvětlují tento pojem slovy: oni maj kosmonauty, my budem mít astronauty, mělo na to vliv první „použití“ -nautů >>> v kosmu už byl Gagarin, tak oni půjdou na Měsíc …

Rokio

To je to samé.

Astronaut a astronom je něco jiného.

annas

Bylo vhodné, aby Bobek 2 své tvrzení doložil.

Ruský zdroj píše o amerických astronautech, anglický o ruských kosmonautech.

Dodržují jejich pojmenování,

Американский астронавт отвергла обвинения в первом преступлении в космосе .....

https://www.golos-ameriki.ru/a/us-astronaut-rejects-space-crime-accusation/5056816­.html

Sergei Konstantinovich Krikalev (Russian: Серге́й Константинович Крикалёв, also transliterated as Sergei Krikalyov; born August 27, 1958) is a Russian cosmonaut .....

https://en.wi­kipedia.org/wi­ki/Sergei_Kri­kalev

Edison

Rokio, není to to samé!!

hapiky

Jde o stejnou funkci, job, či odbornost, ovšem název z pohledu USA a Ruska(CCCP) je rozdílný.

Edison

A budu se hádat!!! Kosmonout nemůže lítat emejrickym raketopláne!!! Musí se z něj stát astronaut! Což se stane okamžikem, kdy se o ňom začne psát v emejrickejch novinách… A opačně!! 😁 😁

Rokio

Edison: Aha. To jsem nevěděl.

Edison

Mnohdy je rozeznáš jen podle vlaječky na oblečení… 😁