Může se slunce proměnit v černou díru?

Černé díry vznikají hlavně ze starých hvězd, že? Může se i naše slunce, když je hvězda, jednou zhroutit do černé díry?

Nejlepší odpověď
Olaf

Hezký den. Ne, nemůže. Jako černé díry mohou skončit jen hvězdy s určitou hmotností. Hmotnost našeho Slunce je na to moc nízká. Slunce po vyčerpání všech zásob paliva dožije jako bílý trpaslík, který bude pomalu chladnout. Hmotnější hvězdy než Slunce taky projdou fází bílého trpaslíka, ale je-li takový zbytek těžší než asi 1,4násobku hmotnosti Slunce (míníme tím hmotnost bílého trpaslíka), dojde k dalšímu hroucení, které bude završeno vznikem velmi husté neutronové hvězdy (tj. objektu složeného převážně z neutronů). Pro velmi hmotné hvězdy ani toto není poslední fáze vývoje: některé skončí jako degenerované kvarkové hvězdy, jiné právě jako černé díry.

Další odpovědi
Attack-design

nemůže

Dandi

Takovýto jev se děje při vysoké hmotnosti. Mrkněte na http://tn.nova­.cz/magazin/hi-tech/veda/masivni-cerna-dira-vazi-jako-18-miliard-slunci.html 18miliard sluncí je opravdu velký násobek, takže je to víceméně jasné. SLunce je velice lehké na to, aby se stalo černou dírou.