Weroniq

Může se šlapadlo na vodě převrátit?

kdyby byl někdo hodně šikovný, jestli je to technicky možné :)

Nejlepší odpověď
chudst

Tak cilene ano; silenym rozhoupanim, pripadne cilenym preklopenim. Ale je to skutecne dost obtizne, neni to jak uzky kajak. Muselo by se tam skutecne blbnout (ano, kamaradum se to povedlo – ale nepovedlo se jim to dat zpatky, az pak zase u brehu); za normalnich okolnosti – i skakanim ze slapadla do vody a lezenim zpatky, ho ‚nemate sanci‘ prevrhnout.

Další odpovědi
Michal Kole

Pokud nemáte zrovna co dělat, tak si spočítejte momentovou větou klopný a stabilní moment.

Moment vypočítáte, když sílu násobíte ramenem, na kterém působí.

Klopný moment dáte do rovnosti se stabilním, dosadíte promenné

Ms = Mk
Fs*r1 = Fk*r2

A pak už jen vyjádření neznámé ze vzorce
Fk= (Fs*r1)/r2

baghira

Leda úmyslně a s vynaložením poměrně velké námahy. Tyhle věci jsou poměrně těžké, široké a tím i dost stabilní.