bolak

Může se pavouk chytit do vlastní pavučiny?

Nejlepší odpověď
www

Nemůže se ‚chytit‘ do vlastní sítě. Pokud se omylem na nějaké vlákno přilepí, vlákno ukousne a je po problému, tělo si pak lehce očistí. 😉
Pozorováním zjištěno, článek mně mobil nepřečte.

Další odpovědi
cochee

Kupodivu může, stačí chvilka nepozornosti…
Doplňuji:
Tento článek http://www.mi­croscopy-uk.org.uk/mag/in­dexmag.html?http:/­/www.microsco­py-uk.org.uk/mag/ar­t97b/benspid.html vysvětluje, jakto, že se zahradní pavouk nepřilepí do své vlastní pavučiny. Je to „konstrukcí“ jeho chodidel (nevím, jestli je to korektní termín pro nohy pavoukovců), avšak stále si myslím, že kdyby se dotkl lepkavých vláken své pavučiny (to jsou ty tvořící spirálu) kteroukoliv jinou částí svého těla, přilepí se.

beer

Ve článku od cochee se píše o křižáku obecném (zahradní pavouk) a jeho přizpůsobení končetin na chození po lepivé síti. Tedy ano, mimo končetiny je síť lepivá i pro samotného pavouka.
To ale ještě neznamená, že se může chytit do vlastní pavučiny!! Do té se chytá pouze jeho kořist, která se většinou nedokáže vymanit, což pavouk při nějaké (nevím jaké) nehodě ale dokáže. Jako děcko jsem pavouky rád pozoroval a samozřejmě také experimentoval včetně toho, že jsem křižáka vytáhl z úkrytu a hodil do jeho sítě. Během chvilky byl pryč – chvíli se tam motal a pak utekl, častěji ale se však po chvilce spustil ze sítě na novém vlákně..
Takže taková je moje zkušenost.
Článek jsem sice přečetl celý, ale translate překlad mne nepřesvědčil o opaku.

anonym

Vskutku zajímavá otázka! Myslím , že ne. To by bylo jako kdyby sám sebe otrávil jedovatý had! 🙂
http://cs.wiki­pedia.org/wiki/Pa­vu%C4%8Dina

marci1

Ne.

suaeda

Což to třeba zkusit. Chytit pavouka a zkusit jej přiložit k jeho vlastní pavučině nikoliv hohama ale tělem.

tatanka

konečně otázka co má něco do sebe