rodinka

Může se odvolat na svobodě,nebo již z vězení?

Obvodní soud odsoudil nevinného,ten se odvolal na městský soud,ten celé zrušil- vrátil obvodnímu soudu,ten opět odsoudil stejným trestem ve stejném složení soudců,nevinný se odvolal znovu na městský soud a čeká nyní na termín.Má zde poslední šanci na svobodě a dále pak odvolání již z vězení,nebo zde na městs.soudě,když uznají obv.soud-rozsudek se ještě může bez nastoupení do vězeení odvolaat?

Nejlepší odpověď
standa

Do doby než jakýkoli soudní rozsudek nenabyde právní moci (tzv. nepravomocný rozsudek) se na obviněného nahlíží jako na nevinného, který je buď na svobodě nebo ve vazbě (podle závažnosti obvinění).

Ve vašem případě se v dané chvíli nemusíte obávat nástupu k výkonu trestu ihned poté co by prvoinstační soud potvrdil své původní rozhodnutí…, ale i poté se můžete odvolat k vrchnímu soudu a do té doby rozsudek nemůže nabýt právní moci a tudíž není pravomocný a tudíž nelze nastoupit výkon trestu.

Jiné téma je důvodnost případného odvolání, předložení dalších důkazů, které nebyly na soudech 1. a 2. stupně zkoumány atd. atd. Ten další proces je trošku složitější…