jirka F

Může se objevit bolest fyzická, i když na ní jenom pomyslím?

Jinak bych to sem nepsal,ale to co se mě dnes stalo bylo nevídané.Kráčím si to pěšinou lesem,podívám se jenom do hluboké rokle a představím si jak tam padám.A v tu ránu do nohy taková bolest až jsem myslel že nedojdu nohou nešlo chvíli vůbec pohnout naštěstí jsem to rozchodil ale chci se zeptat může fyzická bolest vzniknout i když třeba myslím na něco co by mě bolest způsobilo.

Předem děkuji za odpovědi.

Nejlepší odpověď
led

Ano, človek dokáže svojim vedomím, silou vôle, fyzickú bolesť potlačiť, ale aj privodiť.

Další odpovědi
Kepler

Já myslím, že ne. Bolest si nevymyslí mozek, ale nervová zakončení, která ten vzruch do mozku posílají.Takže to asi byla náhoda. Mně naopak „fiklo v noze“, když jsem to nejmíň čekal. Stačil krátký odpočinek a opatrnější našlapování a zase to bylo OK. Ovšem autosugesce dělá divy.

Edison

Určitě ano. Bolest je nervový vzruch určitých receptorů a interpretovaný mozgem. A mozeg se velmi snadno nechá ošálit, nejrůznějšími způsoby.

led

Kepler, pochybnosti, nedôvera a na záver svätá pravda „autosugesce dělá divy“

jirka F

dodatečný zdroj obrázku:https://pixaba­y.com/cs/lidsk%C3%A1-kostra-lidsk%C3%A9-t%C4%9Blo-anatomie-163715/