Dvorní šašek

Může se někdy stát, že definitivně zvítězí (nejen na papíře) nějaká lidmi promyšlená ideologie?

Čili ve smyslu ideologie téměř dosahující své dokonalosti v zájmu všech společenských vrstev?

Nejlepší odpověď
Filip84

Nepotřebuješ jí.

Celý smysl všech ideologií je, aby se mohl někdo přiživovat jako parazit. V každé době: za minulého régime to byl obludně velký stranický apparát, ve kterém se ztráceli lidé, různí náměstci, jako okresní náměstek pro zemědělství, který nedělal nic moc víc, než že každý rok napsal – znovu – ten, v podstatě stejný, referát, že na jaře se musí zasít, aby se na podzim mohlo sklidit.

Dnes je, snad, takových tichých a teplých fleků ještě víc.

Když bys chtěl dosáhnout něčeho v zájmu všech společenských vrstev, tak se stačí vzepřít totalitě blbů, začít opravdu a důsledně vymáhat a dodržovat to, co se vymáhat a dodržovat má. Prostě: přijde do práce, nadýchá, žádná dohoda, nic, žádné na hodinu, na vteřinu letí, a všecko dostane do papírů. Krade? To samé. Ne proto, že chlastal, nebo kradl, ale protože je blbý, neboť nebyl-li by blbem, tak by v práci nekradl, když to neumí a nechodil by do práce nadraný, když ví, že to je dneska něco podobného, jako projet stopku.

My nepotřebujeme žádné vznosné ideologie, nám by bohatě stačilo, aby se lidé soustředili na to, na co dělají, a aby byl ve společnosti větší smysl pro fair play. Prostě: aby více lidí mělo baráček s bílým plotem na předměstí, ale taky, aby byly větší parky, aby se tam mohlo více lidí „ubytovat“ na noc, obrazně řečeno. Zbavit se egalitářství, zbavit se dětinských představ, že někdo někde někoho platí za snahu, a hlavně se zbavit těch, co jenom žvaní, jako jsou politici, nebo většina úředníků.

Další odpovědi
Drap

Teoreticky by to bylo možné, ale doposud nikdo tak dokonalou ideologii nevymyslel. Zatím to vypadá tak, že brzy bude vítězit ta zelená ideologie, ať to stojí cokoli.

elkon

Spekulace.

zjentek

Mně se zdá, že ilumináti potřebovali jen získat bývalý východní blok, aby mohli dokonat své konzumní dílo zkázy. Chudák nejen Putin🤷‍♂️

Přitom k čemu je komu dobré utrácet? Ví někdo? Dokud se Zem plundruje, iluminát sílí a pokud se to zastaví, tak DOJELI 🤷‍♂️

Přece není to tak dávno, kdy jsme si mohli zdarma na Zemi zaparkovat a nikdo nám neodtáhl vozidlo a ani botka na kole nebyla🤷‍♂️! Jen příklad za všechny. Tohle tedy chceme? Když nahrazujeme zeleň plochou dlažby, tak se vlastně rozvíjíme? 🤷‍♂️

Rokio

Podle mě dnes funguje a je celkem efektivní kapitalismus ve většině evropských zemích.

Dále skvěle funguje socialismus v mnoha rodinách, v kibucech a v jedné čínské vesnici.

Ametyst

Ideologie ve jménu nějakého Vyššího Dobra pro všechny jsou nesmysl: jde z nich strach, jsou zhoubné, a vždycky je to “ boj proti někomu” nebo něčemu, s cílem zničit, zabit, vymazat z povrchu zemského.

Disraeli

Žádné ideologie není třeba. Je to poměrně novodobá záležitost (včetně toho pojmu i významu). Jakoby předtím neexistovaly (formy) vlády, systémy, názory a filozofie zabývající se jejich funkcí a organizací. V praxi i teorii. A to značně propracovaně i výstižně, přesto to nikdo ideologiemi nenazýval.
Spadá sem i novodobé dělení politky, třeba na pravici a levici, to jsou vesměs nepřesné, často neurčité i zmatené věci. Samotná existence politických stran není vůbec nezbytná – reálně bez nich politika i celý stát funguje mnohem líp.
Za spoustu podobných blbostí můžeme „vděčit“ Velké francouzské revoluci, Napoleonovi a komunistickým teoretikům. Takže žádná sláva.
Vše navíc podléhá změnám a vývoji (i včetně třeba konzervatismu), nové názory, myšlenky, definice, nový doba (mravy, hodnoty, technologie, vnímání,…). Žádná ideologie ani ideologie všeobecně není nic stálého nebo jednotného.

Takže ne, žádná ideologie definitivně nezvítězí (určitá forma vlády by však mohla).

Filip84

Rokio: Tady ale žádný kapitalismus není, tady je diktatura blbů.

Kapitalismus je o tom, že já mám kšeft a potřebuju, aby v něm někdo prodával. Ty jsi prodavač ve kšeftu. Já dám inserát, že hledám prodavače ve kšeftu. Ty přijdeš, že bys u mně pracoval. Slovo dá slovo, a plácneme si. Já ti dám za tu práci zaručenou mzdu (u prodavače je to něco těsně nad minimální mzdou, protože počítá peníze, takže cca +17t), plus ti dám klidně jednou tolik, pokud si na to ale vyděláš. Protože tak to je: ti lidi nechodí do obchodu nejmenovaného mezinárodního řetězce A pro rohlíky, protože jsou tam o Kč 0.10 levnější, a do obchodu nejmenovaného mezinárodního řetězce B pro chleba, protože tam je o Kč 2.00 levnější. Ne, o tom to opravdu není. Samozřejmě, akcí, slevou, je nalákáš, ale pokud to tam nějak vypadá, a pokud se k nim nějak máš, tak už u tebe koupí všecko. Nebo skoro všecko.

Proto je osoba prodavače, v jakémkoli kšeftě, velmi významná. Takže já ti dám zaručenou mzdu, a ten zbytek podle obratu, odpisů, a tak podobně. Budeš šikovný, budeš si žít, jako car. Nebudeš šikovný, tak tě vyhodím, přeci to nebudu škodovat!

Jenže u nás to tak nefunguje:

I. nemůžeš zaměstnance vyhodit bez udání důvodu. Proč? Je to normální business contract, a ten musí být pro obě smluvní strany možné vypovědět. Ok, když to bude bez uvedení důvodu, a třeba u mně budeš pracovat pět let, tak ti bude – třeba – náležet půlroční mzda jako odstupné, ale musí to jít.

Tím, že to nejde, tak to ale vede k takovým věcem: máš na krámě línou lopatu. Na peníze jí šáhnout nemůžeš, protože tak to prostě je, pohyblivou složku prakticky nemá. Tak s ní promluvíš. Lopata se napučí, jak děcko ve školce, stejný princip. Tak jí zmrdáš jak Saxanu. Půjde ti na 1/2 roku marodit „se zádama“ (za flašku, že). Po půl roce přijde, dáš jí vytýkací dopis. Se napučí, a zase jde na 3/4 roku marodit „se zádama“. A když přijde, tak už ta stará vytýkačka neplatí, vlastně.

II. Nemáme kapitalisty. Jestli někoho takového znáš, tak mi dej vědět. Já ne. Všichni brečí, namísto aby se starali, jak ty peníze mít. Takže to pak vypadá tak, že sice nemáš zaručenou mzdu, ale máš tak 19t hrubého měsíčně. Jestli makáš, jestli jsi na lidi slušný, jestli jsi jim k službám, nebo to flákáš, tváříš se, jako když máš v prdeli kaktus a chováš se stylem „nemáme – nevedeme“.

III. Většina kšeftů je stejně, dávno, provozovaných nejmenovanými nadnárodními řetězci. A tak to funguje úplně jinak:

Tam je 100+1 nesmyslných příkazů: pokyn, o rozsahu dvou stránek A4, kterak postupovat, pokud si chce zaměstnanec v pracovní době jít zakouřit. Pokyn o rozsahu čtyř stránek A4, kterak postupovat, pokud přivezou zboží. Na záchodě, nad umyvadlem, visí „manuál“, jak si mýt ruce. Na dveřích u mísy stojí plakát, že nemají zaměstnanci při sraní čumět do placatého přístroje, že pak serou dlouho.

A peníze? Z cca 25t hrubého měsíčně máš „pohyblivou“ složku cca Kč 500.00. Abys na ní, jako vedoucí, vůbec mohl sáhnout, tak ti to musí schválit tak pět lidí nad tebou, a je na to dvacetistránkový manuál, kdy, a za jakých okolností, se mu z toho vůbec může vzít něco.

Výsledek je takový, že stejně všecko funguje vně celého toho systému, protože podle toho systému by to nefungovalo.

Ale to není kapitalismus, to je korporativismus, ergo, forma fašismu.

Dvorní šašek

elkon: To je no…

Dvorní šašek

Drap: Zdravý rozum je žel na ústupu, takže nejsi daleko od pravdy.