zjentek

Může se místo schizofrenie užít i termín schisofrenie?

Jako je tomu třeba u prezident= president a tak dále, však rozumíme si…

https://www.od­povedi.cz/otaz­ky/ktera-osobnosti-hlavne-vedkyne-a-vedci-meli-moji-psychiatrickou-diagnozu-schizofrenii-a-schizotypni-poruchu-osobnosti

Nejlepší odpověď
Kepler

Ne, tento tvar současný spisovný slovník ÚJČ nezná, stejně jako „president“. Možná dřív. Ještě si pamatuju, že dřív se taky psalo „televise“. Český jazyk se vyvíjí, bohužel někdy dost blbě.

Další odpovědi
marci1

Ne. schizofrenie [-ny-] -e ž (2. mn. -ií) (med.)
duševní onemocnění, při kterém dochází k různému stupni rozpadu osobnosti
léčba schizofrenie
příznaky schizofrenie
trpět schizofrenií
▶paranoidní/sim­plexní/hebefren­ní schizofrenie;
schizofrenní, schizofrenický [-ny-] příd.
(med.)schizofrenní příznaky/poruchy/sklo­ny
přen. schizofrenický postoj společnosti = dvojaký, neurčitý. 🙂
https://www.nechy­bujte.cz/slov­nik-soucasne-cestiny/schizo­frenie?

Anikitos

U všech cizích-přejatých slov se může použít ”S” místo ”Z”.