Marushak

Může se jednat o astma?

Dobrý den,
poslední dobou mívám problémy s dýcháním, často lapám po dechu, nebo mám pocit takového knedlíku v krku, nebo jako bych měla v krku vatu, takový nepříjemný pocit. Také ráno, když jdu na autobus, je to jen pár metrů do mírného kopce, skoro po rovince, ale strašně se zadýchám, úplně lapám po dechu a i když se snažím jít rychle, vždycky mě ostatní lidé předběhnou, a to už se radši ani nezmiňuji o tělocviku. Také hraji na příčnou flétnu, a vždycky jsem měla problém se pořádně nadechnout, hrát silně a nahlas, vždycky když se snažím pořádně nadechnout, dokážu to jen do určitého bodu, pak už se zaseknu a dál to nejde, učitelka z flétny mi to vyčítá, že přece tohle nemůže být nejvíc, jak se můžu nadechnout, ale já zkrátka nemůžu. Ještě takové dvě zřejmě nepodstatné drobnosti: nedokážu nafouknout balónek a nevydržím pod vodou. Je mi 17 let, nemám nadváhu, jím poměrně zdravě, nekouřím, takže tímto to způsobené být nemůže. Nevím, jestli to s tím souvisí, ale asi před 5 lety se mi projevila alergie na roztoče, začalo to právě také špatným dýcháním, ale hodně to i doprovázela rýma a výtok z očí. Na alergologii mi nasadili alergeny, ty jsem brala téměř 4 roky, minulý rok mi je vysadili, teď beru jen občas Cezeru na rýmu nebo Opatanol do očí či Avamys do nosu. Už jsem to své alergoložce říkala, že nemám moc problémy s rýmou, ale že mi spíš dělá problém, že se nemůžu nadechnout, ale jako by to vůbec nebrala v potaz. Tak si říkám jestli to nemůže být astma? Někde jsem četla, že alergie a astma bývají často spojené, je to pravda?
Předem děkuji za odpověď.
Marie :)

Nejlepší odpověď
Drap

Může, ale může to i bát spousta jiných věcí. Pravou příčinu dokáže určit jen lékař.

Další odpovědi
marci1

Na to Ti dá odpověď vyšetření zvané spirometrie. Navštiv lékaře. 🙂

gecco

Může to být astma…
Taky to může být pneumonie, bronchitida – a nebo třeba nedomykavost srdeční chlopně…!!!
___
Každopádně maž k lékaři – jak si myslíš, že ti můžee udělat diagnozu přes tvého netového providera???
Ten navíc bude mít prostatu a operovali bychom tě na špatném konci těla…
😁

lexx

může ale nezoufej, jenom komplexní vyšetření dá obraz situace

Jana5678

Měla jsem podobný problém s dýcháním a moje lékařka mě poslala na vyšetření na alergologii, kde mi potvrdili, že mám astma. Kamarádka mi poradila, abych si pořídila klimatizaci, která mi zajistí čistý vzduch v celém bytě. Byla jsem trochu nervózní z toho, jak bude probíhat montáž klimatizace, ale všechny mé obavy se ukázaly jako zbytečné. Objednala jsem si jí na internetových stránkách https://www.kli­masplit.cz/mon­taz-klimatizace/, přičemž tým byl velmi přátelský a ochotný a vysvětlil mi celý proces.