Může se člověk naučit echolokaci od netopýrů?

Může se člověk naučit echolokaci od netopýrů? Lze něco takového se naučit? Je to nemožné či naopak?

Nejlepší odpověď
Alesh

Zřejmě ano.

Zdroj: https://www.id­nes.cz/xman/sty­l/lidska-echolokace-slepec-daniel-kish.A171227_085­624_xman-styl_fro

Další odpovědi
PepasAvalonu

Naučit od netopýrů se jí nemůžeme. Člověk už v sobě echolokaci má, ale je zakrnělá. Pečlivým tréninkem by nespíš šla aktivovat/naučit se. Spousta slepých to dokázala a v prostředí se díky ní orientují. Skoro jako Daredevil.

Podobné takové další superschopnosti, které člověk v sobě má nebo si je nějak může osvojit jsou: supersíla, skutečná superpaměť, nadlidské reflexy, chronokineze: vnímání času do té míry, kdy je ho možné vnímat velmi zrychleně i velmi, extrémně zpomaleně, samoregulace tělesné teploty a už jen samotná genialita je něco nadlidského, taky další orientace v prostředí, která mají i zvířata – i jiná než echolokace. Navíc každá schopnost a dovednost se dá vytrénovat k dokonalosti.

marci1

Ano. Echolokace zřejmě není schopností, kterou by měli k dispozici jen delfíni a netopýři. Studie německých vědců ukázala, že využívat odrazy zvuku od předmětů se mohou naučit i lidé.
„Jediným důvodem, proč to vidící lidé nedělají, je, že nemusí,“ tvrdí neurovědkyně Virginia Flanaginová, která za experimentem stojí.
Malá studie, kterou němečtí vědci z Ludwig-Maximilians-Universitaet v Mnichově provedli na 12 osobách, ukazuje, že si lidé mohou osvojit schopnost echolokace pro lepší orientaci v prostoru.
Test spočíval ve výcviku skupinky, ve které byl jeden člověk slepý. Její členové se učili odhadovat rozměry místností podle toho, jak se od jejích stěn odrážel zvuk. Vědci ale využili jen digitální simulaci prostoru nedalekého kostela.
Princip byl jednoduchý. Lidé během experimentu dostávali do sluchátek stejnou ozvěnu, jakou by slyšeli v případě, že by stáli ve skutečném kostele. V testování se jim vedlo až překvapivě dobře. Dokázali odhalit i malé (4%) změny velikosti místnosti. To je přitom lepší než u některých lidí, kteří pro tu samou činnost využívají své oči. 🙂
Podrobně na: https://www.in­fo.cz/magazin2/li­de-jako-netopyri-k-orientaci-se-mohou-naucit-vyuzivat-echolokaci

hapiky

Naučit se můžeme od zvířat dost věcí, většina je ale pro nás lidi nedostižná.
Člověk dokáže zkonstruovat ledacos, ale třeba na delfíny či netopýry ještě nemáme.
Kdyby to šlo, tak nevidomí by to brali všemi deseti.
I kdyby to někdo dokázal, jedna vlaštovka jaro nedělá.

zjentek

Tss… Podobně pravděpodobné jako chytit od nich kovida!

Drap

Ano, může e to naučit, ale doposud se to nikom dobře nepovedlo. Na základě netopírů se však vyvinuly technologie, kterými to dokážeme taky, ovšem s patřičným zařízením.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

PepasAvalonu

Je zaznamenáno a vědecky potvrzeno hafo případů (slepých) lidí, kteří se orientují pomocí echolokace…