Complex

Může se chřipkou či rýmou z člověka nakazit nějaké domácí zvíře, nebo jsou vůči tomu imunní?

Odpovědi
annas

"Chřipkový virus je „přizpůsobivý“. Snadno mutuje a může tak měnit hostitele. Nakazit se tedy může i pes či kočka. Od svého domácího mazlíčka chřipku sice chytit nemůžete, obráceně to ale jde. Bohužel pro psa či kočku může být taková chřipka smrtelná.

Experimentálně bylo prokázáno, že kmeny lidských chřipkových virů jsou schopné infikovat psí buňky,“ řekla Blesk.cz veterinářka Martina Načeradská.

Stejně jako se mohou snadno chřipkou nakazit děti a starší lidé, tak jsou ohrožena mláďata a starší zvířata. „Pokud jste nemocní, neberte si zvíře do postele,“ varuje veterinářka. Virus se totiž může snadno přenést"

https://www.bles­k.cz/clanek/zpra­vy-udalosti/372087/ch­ripka-se-nevyhyba-ani-psum-ci-kockam-nakazit-se-mohou-od-cloveka.html

Vím z vlastní zkušenosti, kdy bišonekl spával v posteli se svým nemocným „pánem“, chlapcem:. Ten ho nakazil, takže pejsek musel ke zvěřolékaři a týden se léčil.