Lucietta

Může pronajímatel požadovat doplatek za energie půl roku po skončení nájmu?

Dobrý den, v týdnu mi volal pronajímatel u kterého jsem bydlela část minulého roku (leden-srpen). Od září se do bytu stěhovala nová nájemnice, sepsali jsme stavy elektřiny a plynu. Když mi vracel majitel kauci, ještě jsem se ptala zda-li jsme vyrovnáni včetně energií atd. Řekl, že je všechno v pořádku. No a nyní mi volá, že má nedoplatek za minulý rok dle vyúčtování za elektřinu. A dle měsíců co jsem v bytu bydlela mi prý náleží doplatit 2.740,–
Myslela jsem, že si měl sám udělat mimořádné vyúčtování energií po skončení nájmu a chtít to doplatit ihned. A ne půl roku po ukončení nájmu. Jsem povinna to zaplatit? Díky za radu

Celoroční vyúčtování bylo nejspíš nyní v únoru.

Nejlepší odpověď
anonym

Záleží ve který měsíc je celoroční vyúčtování.

Takže v tom případě má bývalý pronajímatel nárok na doplatek.

Další odpovědi
johana 56

Vyúčtování tepelné energie (dálkové vytápění + teplá voda) je prováděno 1× ročně po skončení topné sezony, tam by pronajímatel mohl nedoplatek požadovat.
Pokud jste při vzniku i ukončení nájemního vztahu spolu s pronajímatelem podepsala 'Protokol o předání a převzetí bytu‘, obsahující také konečný stav měřidel plynu a elektřiny, můžete na základě těchto údajů požádat příslušného dodavatele energie o mimořádné zúčtování záloh v daném období (změna nájemníka).
Kauce tvoří většinou celkové náklady na bydlení. Jestliže jste mimo kauci hradila zálohy na energie od prvního dne vzniku nájemního vztahu, musí být tyto částky v zúčtování uvedeny a kauce vrácena v původní výši.

marci1

Ano, může. Pokud Ti předloží písemný doklad (fakturu), že za období 1–8/2015 byl naúčtován doplatek za elektřinu v částce, kterou po Tobě požaduje. 🙂

gecco

Záleží na smlouvě, kterou jste nájem ukončili…
Pokud máš definováno, že máš uhrazeny veškeré dluhy vůči pronajímateli, nemůže vznášet další nároky.
Pokud to definováno nemáš, nároky vznášet může.

cukrar

Lucietta, to záleží, zdali jste si udělali správné vyúčtování, předali si dokumetny a sděli-li si, že nemáte vůdči sobě žádné závazky.
Není důležité, co jste si myslela, ale co je skutečnost.

ivzez

Pokud jste elektřinu spotřebovala,
jste samozřejmě ji zaplatit.

Mimořádné vyúčtování není možné vždy,
stačí řádné vyúčtování.

Ovšem majitel Vám musí vše přesně vyúčtovat.