Halaskovapav

Může přejít dluh matky na nezletilé dítě?

Může přejít matcin dluh,která má trvalý pobyt na obecním úřadě a dítě u prarodičů na něj v případě,že je dítě nezletilé nebo až v době kdy bude zletile? Děkuju za odpověď.

Nejlepší odpověď
hapiky

Dluhy a majetek se dají dědit, s výjimkou odmítnutí dědictví. Nelze proto dědit hodnotný majetek a dluhy odmítnout. Jak se říká: Všechno, nebo nic. Po nezletilém v době jeho nezletilosti nelze nic vymáhat.

Další odpovědi
quentos

Upřesním předchozí odpovědi: lze uplatnit tzv. výhradu soupisu majetku, pak za dluhy zemřelého dlužíte jen do výše hodnoty zděděného majetku. Více zde: https://www.no­vinky.cz/finan­ce/438508-dluhovi-kostlivci-potapeji-dedice-pomuze-zaklinadlo.html

Emefej

Ano, dědí se aktiva i pasiva.