Muffz

Může policista zastavit k silniční prohlídce auto jedoucí v opačném směru, než policista stojí?

Dneska si tak jedu a vlevo u krajnice vidím policejní auto, jak zastavuje protijedoucí auto. Tak se mi naskýtá otázka, jestli by mohl policista z té pozice ukázat na mě a zastavit k prohlídce mě? Kdyby ano, měl bych jet na svoji stranu krajnice nebo dojet na opačnou k němu? Přebíhával by silnici za mnou?

Otázka zní absurdně, spíš mi jde o to, jestli se to může stát. (A ano, vím, že policista má právo mě zastavit kdykoliv a kdekoliv, ale jestli existuje logická hranice, kdy a kde ne)

Nejlepší odpověď
Edison

Odpověď rozdělím. Ano.

A ne, nemůže kdykoliv a kdekoliv. Musí při tom dodržet jistá pravidla. Např. že tak může učinit pouze v místech, kde to neohrozí provoz, pokud to okolnosti dovolí. Je jasné, že piráta zastaví pak kdekoli…

Další odpovědi
klumprt

Pokud je to bezpečné a podaří se mu dát znamení k zastavení včas a tak, aby to řidič viděl, tak to lze. Ale s tou bezpečností takovéo postupu je to hodně ošemetné.

Smlouvyzdarm

Ve své podstatě Vás může zastavit kdekoliv. Samozřejmě by to nemělo být třeba v nepřehledné zatáčce a vše s dostatečným předstihem… jak je tady již zmíněno. Auto z protisměru není také žádný problém, i když úplně správně by měl stát v tom Vašem jízdním pruhu čelem k Vám, ale žádný předpis mu to přesně nestanoví. Prostě zvedne plácačku a civí na vás – vy vidíte zvednutou plácačku a brzdíte. Může Vám ukázat ať sjedete ke kraji, nebo tak učiníte sám, ale stejně tak Vám může ukázat ať přejedete třeba i do protisměru a vy jste povinen uposlechnout. Druhou otázkou je zda je to bezpečné a z taktického hlediska „zákroku“ správné. Hypoteticky – na přehledném úseku to asi bude bezpečné (tedy s ohledem na možné „přejetí“ policisty), ale kde bude mít svého kolegu v momentu, kdy bude „přistupovat“ k dveřím Vašeho auta? Ten by totiž v té době měl být u dveří Vašeho spolujezdce, tak aby viděl na ruce spolucestujících v pravé a pokud možno celé zadní části vozu. S největší pravděpodobností bude na opačné straně cesty (pokud nesedí v autě nebo na baráku). Pokud vpravo nikdo není je to jednoznačně špatně z taktického hlediska. Bohužel se dá předpokládat, že u Vašich pravých dveří nebude nikdo, a to ani když nebudou muset nikam přebíhat. Taková je prostě realita. Stejně tak i ten co Vás kontroluje by měl dodržovat nějaké zásady. Hlavně by neměl lézt vedle dveří řidiče a ohýbat se k okýnku – když prudce otevřete bude mít zuby na horním rámu dveří a kolena prohnutá na opačnou stranu… Tedy mohl by to udělat, ale musel by nejprve trochu ohnout nohu v koleni a kolenem se zapřít o dveře, ale to by byl brzy jako čuňas, což by zase bylo v rozporu se zásadou – dbát cti a vážnosti služebního stejnokroje. Prostě tohle jsem ještě nikdy nikoho v reálu neviděl dělat. Čili správný místem je stát až za dveřmi (pokud tedy vzadu nikdo nesedí), nebo ještě lépe u předního zrcátka. Moc se to, ale nevidí, i když v létě je to přece jen častější. Oni to ale nedělají z důvodu své bezpečnosti, ale jen z důvodu, že dámy v létě nosí sukně a pokud mají doklady někde na zadním sedadle nebo v kufru a musí vystoupit, je z místa od zrcátka vidět to, co by jinak schovala sukně.

cukrar

Policista Vás může zastavit kdekolik a kdykoliv.