Tom20

Může policista pokutovat cyklistu na cyklistické stezce za požití alkoholu?

Vím,že se takové kontroly asi nedělají,ale může se to?

Nejlepší odpověď
bolak

„Jak již bylo řečeno, cyklista nesmí požít alkohol nebo užít návykovou látku během jízdy nebo bezprostředně před ní anebo v době kdy mohl být pod jejím vlivem“ …

„Cyklista pod vlivem alkoholu jednoznačně vykonává činnost, při níž by mohl ohrozit život či zdraví lidí nebo poškodit majetek, čímž se dopouští buď přestupku, nebo trestného činu. Za přestupek mu může být uložena pokuta až do výše 50.000,– korun.“

http://www.po­licie.cz/clanek/u­zemni-utvary-sprava-zapadoceskeho-kraje-zpravodajstvi-cykliste-a-alkohol.aspx

"Obce na jihu Moravy přitom investovaly nemalé peníze do rozvoje cyklostezek, jejichž hlavním lákadlem jsou právě sklípky vinařů. Starosta Gregůrek by proto přivítal, kdyby zákon u cyklistů toleroval do půl promile alkoholu v krvi.

Policisté: Budeme tvrdí

Policisté o změně nulové tolerance k alkoholu nechtějí ani slyšet.

„Cyklista je rovněž účastník silničního provozu, platí pro něj stejná pravidla jako pro řidiče aut,“ tvrdí ředitel uherskohradišťského dopravního inspektorátu Josef Hnilička. V rukou má čerstvý důkaz. Cyklistu, který v úterý v Míkovicích sjel do příkopu a zranil se. V krvi měl 3,3 promile alkoholu. Podle nového zákona devětačtyřice­tiletému muži hrozí až padesátitisícová pokuta a trestní stíhání, v nejhorším případě dva roky vězení.

S „měkčím“ přístupem k cyklistům nesouhlasí ani mluvčí policejního prezidia Roman Skřepek. „Pokud pojede cyklista po cyklostezce, která je třeba spojená s cestou pro pěší, bude opilý a někoho srazí, tak ho klidně může taky zabít,“ míní…

další žvásty zde > http://cestova­ni.idnes.cz/cy­kliste-a-vinarske-stezky-uz-ani-lok-d8d-/na-kolo.aspx?c=A060709­_203651_ig_ko­lo_tom

Další odpovědi
Drap

Muže pokutovat. Řídí pod vlivem návykové látky a ohrožuje sebe i ostatní. Běžně se ton ale nedělá, pokud nevznikne žádný incident. Ale ta možnost zůstává

Sůwa

Sice nevím jestli může pokutovat, ale mým kamarádům policajt vždycky když to s alkoholem přehnali vyšouboval ventilky:-). Ten musel mít doma ventilků…

www

Může, je to řidič.
A pokud to neudělá policista, předá to civilním úřadům.

cukrar

Tome, máte špatné informace. Takové kontroly se dělají, ukládají se i sankce, jen u cyklisty nedojde k zadržení řidičáku.
Takže je naprosto jasná odpověď. Nesmí řídit po požití.....
jako každý řidič jiného vozidla..

manon

Může a už ty kontroly taky dělají.