ivettfox

Muze pojistovna navysit pojisteni a neoznamit to?

OSVC je povinna ze zakona si platit zdravotni, to vim, ale je mozne ze pojistovna toto pojisteni muze navysit? A je vubec povinna to klientovi sdelit? Nebo mohou delat „mrtveho brouka“ a pak poslat akorat pokutu po x letetch?
Doplňuji:
A neni divne, ze v domacnosti jsou dva podnikatele, kteri plati stejnou castku, danou zakonem, a jednomu prijde jakysi doplatek s pokutou a druhy ma vse vporakdu? Maji stejnou pojistovnu

Odpovědi
Pepa25

Minimální měsíční zálohy na pojistné na zdravotní pojištění u OSVČ jsou navázány na průměrnou mzdu a jsou konkretizovány vždy na další rok vyhláškou. Je na podnikateli, aby si to hlídal.
Doplňuji:
K doplnění: mohou mít jiný vyměřovací základ …

Zdroj: http://www.vzp­.cz/platci/in­formace/povin­nosti-platcu-metodika/osvc/osvc-minimalni-vyse-zaloh

gecco

Málo informací…
😉
Pokud se ti to nezdá, navštiv s konkrétními podrobnostmi právníka.
Ale – pokud si platíš jen minimum, pak toto minimum je dáno zákonem (nikoli ´rozhodnutím´ pojišťovny) a je na každém člověku, aby si pohlídal změny zákonů…
Doplňuji:
Je možné, že tomu druhému zatím pojišťovna doplatek nevyměřila (ať si to zkontroluje)…
😉
Ale taky je možná jiná věc – minimální výše záloh je vázána i na výdělek (zisk) v uplynulém zdaňovacím období – viz „Přehled příjmů“ ( http://www.jak­podnikat.cz/preh­led-pojisteni.php )…
😉
Jak píšu – dodala´s málo informací…

mosoj

Informací dost.
Každá OSVČ je povinná po skončení daného roku podat "Přehled ...... ".
V tomto přehledu vyjdou zálohy na zdravotní pojištění které je potřeba pravidelně platit. Pokud se neplatí je za to penále.

http://www.vzp­.cz/uploads/do­cument/tiskopis-za-rok-2014.pdf

Tiskopisy se se pojišťovna od pojišťovny liší formou, ale obsah je stejný.