Rokio

Může podstoupit chirurgickou kastraci stejně tak žena jako muž, pokud se dopustí sexuálního násilí?

V Česku aktuálně není neobvyklé, že pokud sexuální násilník se dopustí opakovaně znásilnění, nebo jiného sexuálně motivovaného trestného činu, tak může podstoupit dobrovolnou chirurgickou kastraci, která většinou urychlý propuštění z detence.

Může také žena podstoupit dobrovolnou chirurgickou kastraci, pokud spáchá tento druh trestné činnosti?

Nejlepší odpověď
Frontinus

Ve skutečnosti je to trochu složitější. Regulace sexuálního chování mužů je poněkud přímočařejší než regulace sexuálního chování u žen. A to se týká i případné poruchy v podobě obtížně zvladatelné agresivity.

Velmi stručně, u muže jde zejména o testosteron, který je produkován ve varlatech. Po odstranění varlat, což není zase až tak dramatický zákrok, je obvykle po problému. Produkce se sníží na hrubé oko třetinu, protože část testosteronu vytvářejí nadledviny.

U žen jde o balanci mezi pohlavními hormony z vaječníků a o testosteron z nadledvin. Nadledviny není možné „uříznout“, přitom právě tento hormon je nejspíš příčinou agresivního chování i u žen.

Ono to není zase až tak velká „nespravedlnost“, protože žen, které by byly sexuálně agresivní a tuto svoji agresi by nedokázaly zvládnout, je ve skutečnosti jen velmi málo. A i u těch se to nejspíš pojí s další psychopatologií, takže kastrace by stejně nepomohla.

Další odpovědi
Kelt

Může, ale není to tak jednoduché. Rozhoduje o tom spousta lidí, vyšetření a pod.