Emilly

Může obecní byt koupit třetí osoba?

Myslím tím, pokud si osoba, která má předkupní právo nechce vyřizovat hypotéku či úvěr, protože v bytě nechce bydlet. Může tato osoba nechat za sebe koupit byt jinou osobu, která v bytě nebydlí? Že si půjčim peníze, byt mu vlastně zaplatím, protože mu poskytnu ty moje peníze na zaplacení bytu obci a on mi potom, až bude zapsaný na katastru, byt převede. Vím, že se to dá nějak udělat přes realitku, ale nevím, jestli to jde třeba jen přes právníka. A proč nemůže třetí osoba jednat přímo s obcí? Děkuji.

Nejlepší odpověď
www

Obecní byt, pokud někdo prodává, je jen obec. Ta má tedy právem stanovená určitá pravidla a z těch se pak vychází.
Zeptej se tedy na obci.

Další odpovědi
anonym

Ad drap, všechny privatizace s předkupním právem mají omezení byt prodat (tedy i převést v katastru). Jednak je na to jednotná metodika pravidel privatizace obecních bytů od MV, pod něž všechny samosprávy spadají.
Druhá důležitá okolnost je ta, že stávající nájemci mají výraznou slevu, která zohledňuje jednak investice a údržbu, kterou do bytu vložil a zároveň dlouholetou příslušnost pod MÚ.
A pozor, tady hrozí ještě obvyklé řešení. Privatizuje se obvykle celý dům, jehož nájemníci pak založí družstvo vlastnílů a ti mají hned následné předkupní právo, kde buď nechají stávajícího nájemníka bydlet a nemá-li zájem, jednoduše ho pronajmou za tržní nájemné nebo prodají komukoliv za nejvyšší nabídku. Také jej mohou přidělit např. dětem členů družstva.
Takže jediné schůdné řešení, půjčit nájemci peníze na privatizaci a pak tam bydlet na základě privátní nájemní smlouvy, která ale může být podmíněna souhlasem družstva. Zde záleží jaké má vztahy s dosavadními sousedy, protože spekulativní pronájem může družstvo zatrhnout, právě proto, že byt má přednostně sloužit k uspokojení bytových potřeb původního nájemce.

Drap

Třetí osoba může samozřejmě jednat s obcí, ale může se stát, že pokud byt si nevezme ten, kdo má předkupní právo, tak ho obec nabídne jinému kupci, který žádá o byt. Některé smlouvy od obcí jsou i opatřeny klauzulí, že kupující nemůže určitou dobu byt prodat.