JájsemRaibek

Může nouzově přistát dopravní letadlo na vojenském letišti a naopak vojenské letadlo na civilním letišti?

Může nouzově přistát dopravní letadlo např. na letišti v Čáslavi a naopak nějaká stihačka nouzově na letišti v Praze?
Pokud ano, byl již někdy takový případ?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, pokud mu to je dispečerem letu povoleno.

Další odpovědi
anonym

Ano, pokud to povoli rizeni letoveho provozu letiste. Mimochodem, jako zalozni „letiste“ byla planovana i dalnice D1. Nekde mam fotky Migu na ni.

led

V prípade vyhlásenia „Stav núdze“, čo je najvyšší stupeň ohrozenia, civilné lietadlo môže pristáť aj na vojenskom letisku, pokiaľ to podmienky letiska dovoľujú. V Čáslavi by som nerada pristávala…
Na civilných letiskách je potom na takéto prípady vojenských lietadiel vyčlenená mimo hlavnej plochy v bezpečnej vzdialenosti takzvaná „vojenská stojanka“, kde sa odbavujú aj lietadlá, ktoré nemajú byť veľmi na očiach. Používajú ju aj nákladné lietadlá, prepravujúce „špeciálny tovar“, lietadlo v stave núdze, prípadne utajené návštevy VIP …
Stíhačka na Ruzyni naozaj na prelome 60–70 rokov núdzovo pristála, ale nedošla ani na dohľad cestujúcich.
Z Dubaja sme zasa odlietali civilným lietadlom z vojenskej časti letiska.

gecco

Jasne, ze muze – v nouzi se takove veci neresi…
😉
Nesleduju statistiky, ale najdi si treba „vetron z gimli“…

honza19hk

může pokud mu to věž dovolí.V případě nouzového přistání by ale neměl být problém.Navíc stíhačce stačí kratší dráha než dopravnímu letadlu.
Jediný kde nelze nouzově přístát s dopravním letadlem je na letadlové lodi.

lexx

pochopitelně, v nouzi nejvyšší (těžká porucha stroje, požár na palubě…) ano