lukas.zmizik

může nějaký boháč založit v Česku nové město?

Dejme tomu, že uvidí prázdné místo, vykoupí pozemky, postaví tam pár domů, nějaký obchod, nažene tam bydlet lidi, postaví k tomu cestu a dopravní značky… pojmenuje to třeba Jiříkovo Nové Město …

otázka zní – má nějakou šanci, že to jeho nové město bude v mapě a bude mít psč a městský úřad?

Nejlepší odpověď
anonym

Přemysl Otakar II. ten zakládal města docela běžně.
Jaká byla tehdy legislativa nevím.
Status města je daný i v dnešní legislativě, tak nějak nechápu v čem vidíš problém.

Další odpovědi
anonym

Ale vždyť se to nepřímo děje:
V 50. tetech vysídlení a výstavba nových obcí v souvislosti se zatopením území přehradami, těžbou uhlí a zabíráním vojenských újezdů.
V posledních dvou dekádách tzv. satelitní městečka, kdy např. jistá nejmenovaná nejbohatší developerská a.s. (se sídlem v Praze 7), masově skupuje zemědělskou půdu, (za cca 1– 5 Kč/m2) následně prosadí změnu územního plánu (a s tím i vyjmutí ze zemědělského fondu), posléze ji zasíťuje inženýrskými sítěmi a prodává buď stavební parcely (cca 1700 – 2000 Kč/m2) anebo rovnou jako hotové projekty typových řad domků na klíč.
Nové ulice si pojmenuje spádová stávající obec (často i daleko menší, než nově vzniklá zástavba) a PSČ doplní Česká pošta podle regionálního klíče.
Zanedbané vesničky tak leckdy získají novou kanalizaci, vodovody, pevné bezprašné vozovky, trafačky atd. Zároveň mívají městečka vlastní servis od ostrahy až po obslužné aktivity (pracovní příležitosti) a obec získá daňové odvody z nových občanů s trvalým pobytem.

Viz zářný příklad nejbohatší obce v ČR – Modrava s pouhými 60 obyvateli, šokující data v odkazu ve zdroji:

Zdroj: http://beta.par­lamentnilisty­.cz/kraje/plzen­sky/Sumavska-Modrava-je-diky-Bakalovi-nejbohatsi-ceska-obec-173230

autacek

To co popisuješ skutečně může udělat, ale aby místo dostalo status města, musí nejdříve splňovat určité parametry a až poté by mu mohl být příslušný status (městská práva) přiznán.

Tvorba názvu je zase jiná kapitola, rozhodoval by o tom úředník dle pravidel pro tvorbu jmen (to je zase složitější kapitola :)

Každopádně je třeba si uvědomit, že máme zastupitelský volební systém, a o činnosti města by nerozhodoval vlastník příslušných pozemků či budov, nýbrž volení zastupitelé, občany zde majícími trvalé bydliště, stejně jako v jakémkoliv jiném městě.

danyy

Možná se mílím ale dle mého názoru může ale musel by si zařidit spoustu věcí na úřadech :)

anonym

Lukáši, pokud by to nebylo v České republice, mohlo by to tak být. Jenže nikdo není tak bohatý, aby mohl vybudovat něco jako město u nás (uplácení všeho a všech, drahé firmy, které by měly takové městečko vybudovat, nespolehlivá čeládka, která by nad projektem měla dohled (malá domů je u nás velmi rozšířený nešvar) a v neposlední řadě schvalovací procedůry pro získání statusu města, i kdyby z právního hlediska sídlo splňovalo náležitosti (počet obyvatel, občanská vybavenost, školy atd.). Aby město mohlo vzniknout z majetku jednoho bohatého člověka, to je hodně velká utopie. Pár domů, továrna, kulturní zařízení, nemocnice, škola a co já vím co dál, to by určitě po jednotlivostech šlo. Jako komplex je to ale obrovská investice.
Jako zakladatel města by sice mohl figurovat 1 bohatý člověk, musel by ale získat velkou řadu dalších investorů, nebo ještě lépe stát, aby mu s tímto úkolem pomohli.
Ono to tak nejspíš v minulosti fungovalo, že se našel někdo, kdo zhodnotil místní podmínky a usoudil, že na tomto konkrétním místě bude rozumné si postavit chatrč nebo dům. Potom se začali přidávat další, protože se jim místo také zalíbilo.
Z minulého století jsou známy jenom dvě země, kde se postavilo nové velké město na planině, a to Brazílie a SSSR. V učebnici ruštiny na ZŠ byl dokonce článek, jak úředník zapíchl uprostřed celiny kolík s cedulí, která hrdě hlásala: „Zděs budět gorod“.

nonnel

U nás se prosadily tunely a těm se většina boháčů věnuje. Že by později ti tuneláři začali stavět i města, tak o tom pochybuji.

suaeda

Založení nového města by asi teoreticky možné bylo, ale praktické asi ne. Pokud má vzniknout nová menší sídelní jednotka – obec tak musí mít podle současné legislativy min. 1000 obyvatel. Dříve stačilo třeba jen 50 obyvatel. Už vidím, jak by zakladatel města u nás naháněl lidi do svého nového sídla. Našinci se až na národnostní vyjimky neradi stěhují.

Reezo

když splní podmínky, které jsou potřeba pro vesnici nebo město, tak proč ne… Možné to je, ale toť otázka jak by to fungovalo v praxi… Asi by s tím byli samé problémy hlavně ze strany majitele