Kelt

Může nastat světová devalvace, krize v bankovnictví?

Pár lidí, firem si půjčí peníze na nějaký projekt v EU, který bude nějakou dobu dobře fungovat a pak zkrachuje. Budou v tom hrozné peníze, přesahující rozpočet EU. Hrozilo by zhroucení ekonomiky, devalvace měny a podobně. Nastala by situace, kterou ani nelze předpovědět. Jak by se daná situace řešila, nebo dalo by se tomu nějak předejít, zabránit. Děkuji.

Nejlepší odpověď
Pepa25

Dotaz je trochu zamotaný: peníze v ohrožení mají být bank (z úvěrů) nebo EU (z dotací)? Obecně lze říct, že každá banka má limity, do kterých může úvěrovat nějaký konkrétní projekt (stejně tak je limit na dotace). Navíc v současné době existují tzv. makroobezřetnostní pravidla, kdy se sleduje angažovanost finančního sektoru vůči různým odvětvím apod. (patří do toho i snaha „nepřeúvěrovat“ společnost hypotékami).
Takže: NE (i když „nikdy neříkejte nikdy“).

Další odpovědi
Edison

Je jedno, jak je dotaz zamotaný. Jelikož celá ekonomika není nic jiného, než pyramidová hra, tento vývoj nejen, že je možný, je dokonce NEVYHNUTELNÝ. Není otázkou jestli, ale kdy.

ivzez

Podle mne k takové situaci dojít nemůže.

Ametyst

Snahou nejen globálního podnikání je dělat byznys s vládami: když byznys zkrachuje, zaplatí to nikoliv viník, ale daňoví poplatníci, kteří k tomu přijdou špatným rozhodnutím vlády jako slepý k houslím. To se děje dost často, že vlády sanují zkrachovalé soukromé subjekty, což je špatné. Pryč je doba, kdy se politici zodpovídali svým voličům a měli slova „daňový poplatník“ v úctě.