Avatar uživatele
Bronzový

Může nadměrné používání mobilu a PC, resp. internetu vést k vzniku depresí?

Někde jsem o této problematice okrajově něco zachytil, ale bylo to v nějaké diskusi bez uzávěru (bez vyhodnocení). Díky za odpověď, Pavel

Nejlepší odpověď

Avatar uživatele
Zlatý

Ano. Projevuje se velmi často u mládeže ale i dospělých. Je to individuální, myslím si, že záleží na tom, zda je jedinec introvert či extravert.

"Závislost na internetu může souviset s pošramocenou psychikou

!Závislost na internetu může zastírat daleko větší problém, ukázala nová studie. Odborníci apelují především na rodiče dospívajících dětí. Ti by měli být ostražití v tom, jak jejich děti používají internet a také sledovat, jak se chovají.

Odborníci totiž věří, že taková závislost může v některých případech souviset s obsesí, depresemi, úzkostmi a problémy s krátkodobou pamětí.

K potvrzení své domněnky vědci z McMaster University v Ontariu provedli průzkum na 254 žácích prvního ročníku. Použili k tomu nástroj na testování závislosti na internetu, takzvaný Internet Addiction Test (IAT), který byl vyvinut již v roce 1998. Museli ale zohlednit změny a jiné způsoby, kterými dnes používáme internet, napsal Dailymail.

Výzkum oceněn za svou klíčovou roli v chápání duševních chorob v 21. století."

https://www.novinky.cz/…
----

"Úzkost, deprese, závist. Výsledky života na internetu

https://www.i60.cz/…
-------

"Deprese, nespavost a úzkost. Nadměrné používání smartphonů mění fungování mozku, tvrdí vědci"

Více na https://www.e15.cz/…

 

Další odpovědi:

Avatar uživatele
Zlatý

Asi jako komunikace s lidmi může vést ke vzniku depresí. To je tvrzení naprosto stejného druhu... může, ale záleží na tom s kým o čem komunikujete a jaké to má pro vás důsledky, záleží na tom co na tom mobilu a internetu děláte :-) Těžko ta diskuse kterou jste viděl mohla mít nějaký jednoznačný závěr.


Avatar uživatele
Zlatý

Nic jsem nenašel, myslím, že příčinnou souvislost to nemá. Ale mezi příčinami deprese je uváděna i nadměrná psychická zátěž, takže pokud musíme dlouho pracovat s PC, může se to projevit. Zábava na netu může naopak člověka rozptýlit a tím předcházet i depresím.


Avatar uživatele
Stříbrný

Možná ano. Jednak budeš vystaven přívalu informací, jednak budeš ve styku s přístroji, které mohou ovlivnit tvůj zdravotní stav. Uvědom si, že to všechno jsou prostředky k dosažení tvého cíle. Není důležité, jaký máš mobil, PC, ale že ho máš z nějakého důvodu. Pokud jsi závislý, je to problém, ale dá se řešit.Všeho moc škodí.

 

Diskuze k otázce

Avatar uživatele
Zlatý

ge0rge

pokud hrajete hry kterými hledáte občasný únik od reality nebo třeba čile komunikujete s příteli třeba i pomocí video konferencí tak skutečně nechápu proč by i nadměrné zatížení takovou činností mělo vést k depresím :-) ... na druhou stranu pokud tam pročítáte fake-news a plánujete přes TOR postup revoluce a nakupujete tam materiál na první bombové útoky, kdo ví, pak třeba ano :)

 

Zajímavé otázky v kategorii Počítače a internet

Přihlásit se

Položte otázku, odpovězte, zapojte se, …

začněte zde

Reklama

Kvalitní odpovědi v: Počítače a internet

Zlatý Bedy 1527
Zlatý ge0rge 1272
Zlatý Michal Kole 1199
Zlatý mosoj 1103
Zlatý Hlada 1030
Zlatý led 1006
Zlatý gecco 904
Zlatý www 828
Zlatý badisko 817
Zlatý cochee 745

Zobrazit celkový žebříček

Facebook

 

Váš požadavek se vyřizuje, počkejte prosím.