zjentek

Může na Zemi dojít vzduch?

Jestli prostě může dojít vzduch_https:­//cs.wikipedi­a.org/wiki/Vzduch

(Jen další katastrofický scénář.)

Nejlepší odpověď
Kepler

Dojít ne, ale Země může přijít o podstatnou část atmosféry tak jako se to stalo před miliardami let na Marsu. Kdyby z nějakého důvodu zaniklo magnetické pole, opřel by se do nás sluneční vítr (proud nabitých částic) a atmosféru by to odfouklo.

Další odpovědi
Edison

Ne. Může se ale změnit jeho složení.

Kelt

Je to jen pár chemických rovnic, které nebudu vypisovat.
Zelené rostliny tvoří z vody a CO2 cukry a kyslík. Kyslik ve směsi s dusíkem tvoří vzduch, který potřebujeme na dýchání a kromě toho se kyslík spotřebovává při všech oxidačních procesech, jako je hoření, tedy spalování paliva, spalování uhlí a pod. Existuje určité množství vzduchu, rostliny produkují určité množství kyslíku a při hoření se určité množství spotřebovává. Pokud by se spotřebovalo více kyslíku (vzduchu) tak by samozřejmě nebyl. Země je otevřená soustava, která vyměňuje s okolím hmotu a energii. Bilančně i energeticky je všechno dané. Zelených rostlin je určité množství a mohou produkovat jen tolik, kolik jim dovolí chemické zákony.

mosoj

Až zničíme mikroflóru (řasy) v oceánech bude po nás veta. Připočtěme k tomu ještě odumírající lesy. Obsah CO2 v atmosféře stoupá. Kdo ví jakou měrou se na tom podílí spalování fosilních paliv a jakou měrou pokles mikroflóry v oceánech? Změna klimatu již nastala a to díky změně zemské atmosféry.

Edison

Pod pojmeme „dojít“ si představuji spotřebovat. Pojem „přijít o…“ pak pro mě znamená třeba ono "odfouknutí. Takže já v těch pojmech vnímám rozdíl. Spotřebovat vzduch nejde, lze jen změnit jeho složení. I to by trvalo hoooooodně dlouho.

zjentek

Katastrofický scénář v tom smyslu, kdy NĚCO směrem z vesmíru by narušilo ve svý „konstrukci“ tak dokonalý obal Země, respektive jeho horní vrstvy a pak by nás to NĚCO začalo shora připravovat o vzduch tak rychle, že by nebylo v našich silách ho obnovovat a sám by se nestíhal v dostatečném množství tvořit.

Pepa25

Otázka mi evokovala „alternativní fyziku“ viz: https://nevidi­telnypes.lidov­ky.cz/veda/ve­da-co-je-to-atmosfera.A191009_174­939_p_veda_wag
Neviditelný pes byl kdysi normální web, ale dnes v rámci přístupu „zveřejním cokoliv, následně když tak reakci s opačným názorem“ publikují takovýto úlet …

Kepler

Tak jsem si otevřel ten odkaz a ani jsem ten článek nedokázal přečíst celý. Páni, tak takový blábol jsem snad ještě nečetl…:-))

Edison

Já to vzdal u třetího odstavce… To se fak nedá… Měli jste důrazněji varovat!

Dochy

Taky jsem se mrknul. Taky jsem to nedokázal přečíst celé…