Altair-AC

Může na dark web každý?

Může na dark web každý bezproblémově? Mají všichni kdo si stáhnou tor či i2p lehký přístup ke stránkám dark webu jako jsou ilegální prodeje drog,lidí,zbraní etc.? A je pravda,že i když třeba přes ten tor půjdu na dark web,třeba na stránky o dětské pornografii a tak ,můžou mě ti lidé najít,i přes tor a jesště kvůli tomu,že bydlím až v Praze? Protože většina dark web stránek má základnu v americe a slyšel jsem,že tor způsobuje větší anonymitu ,ale ne kompletní a slyšel jsem,že když se budete dívat na dark web stránkách ,na kterých je třeba pedofilie nebo tak,že si vás pak prý najdou a zabijou.Je tohle pravda?Věřím,že ne …ale co vy ? děkuji

Nejlepší odpověď
jpau

Téma bezpečnosti nebudu rozebírat protože to tady nemá úplně cenu.

V zásadě se dá říct jen to, že se člověk dá poměrně snadno vystopovat i když používá jakkoli anonymizované připojení. Záleží vždy jen na tom, zdali protistrana (tzn. provozovatel stránek) chce tyto informace (a uživatel mu je je ochotný poskytnout – buď z blbosti (něco někam zadá) nebo neznalosti (používá nástroje, které dovedou získat víc informací než očekává – javascript apod.)). Takže tolik k té anonymitě. Osobně za nejspolehlivější způsob jak se anonymizovat na internetu považuji používat připojení někoho cizího, např. mizerně zabezpečené domácí WiFi routery apod. Pochopitelně se vyplatí používat nějaký hw výhradně pro tento účel a považovat ho za „komrpomitova­telný“ – viz co jsem psal výše.

Co se týče toho slavného „dark webu“. Tak na portál, kde se prodávají zbraně, drogy nebo cokoli jiného klidně půjdu z domova a je mi to jedno. Pokud vím, tak že si prohlížím nějaké stránky, na kterých je legální obsah (stahovat a držet fotky zbraní a drog není nic nelegálního) trestné není. Problém pochopitelně je, pokud budu chtít něco nakupovat – to se ale dostáváme do jiné roviny (která legální úplně není).

V případě dětského porna apod. už je to problém. Ono pokud vím není zakázané něco takového si prohlížet, ale je zakázané to držet a distribuovat. No a z podstaty věci, jak funguje prohlížení webu, tak pokud nějakou fotku vidím, tak ji i držím (napřed se mi musela stáhnout do počítače) a tím porušuji zákon. Nicméně tyto věci se sdílí jiným způsobem než pomocí webových stránek.

Co se zabíjení za prohlížení čehokoli týče, no doporučuji se podívat na maximální trestní sazby. Pokud vím, trest smrti už tady skoro 30 let není.

anonym

otázka byla uzavřena, další odpovědi není možné vkládat … škoda protože zvolená odpověď je v mnoha bodech nepřesná a zasloužila by pár faktických oprav.

Například není pravdou že lze získat přístup snadno jinými kanály, TOR browser s tím pochopitelně počítá a třeba na použití CANVAS elementu vždy upozorní a názorně k tomu dá komentář že jeho povolením můžete prozradit o sobě víc než byste chtěli. Totéž platí o některých metodách javascriptu které TOR prostě blokuje. Tedy opravdu to není až tak jednoduché zjistit přes tor něčí identitu jak se snaší jpau naznačovat. Docela by mne zajímalo zda by uvedl konkrétní příklad jak by toho dosáhl, jsem si takřka jistý že s tím Tor browser počítá a uživatele upozorní (samozřejmě pokud ovšem uživatel není natolik naivní, že se své osobní informace vyplní do nějakého formuláře nebo se přihlásí pod účtem pod kterým přihlašuje i z běžného prohlížeče 🙂 při takové míře naivity už skutečně není pomoci a k vyzrazení může dojít.) Stačí být ale jen trochu obezřetný a i bez hlubších technických znalostí to rozhodně tak snadné nebude.

anonym

TOR počítá i s tím že by bylo možné identifikovat uživatele s jistou prravděpodobností i podle méně obvyklého rozlišení obrazovky a tak automaticky doporučuje nepoužívat prohlížeč v maximalizované formě. Tyto detaily si skutečně autoři TORu velmi úzkostlivě hlídají, není tak snadné jich k identifikaci zneužít.

jpau

+1