Prosím seznámit se s diskuzí. Zřejmě došlo k neporozumění při slovíčkaření. Děkuju.
Reakce Dochy>>> No tak se ještě poptám na vyšších místech protože zjevně mně to policajt (mladý kluk v terénu) nevysvětlil správně. 🤷♂️ Ten mně tvrdil, že by postrádalo logiku platit za dálnici, pokud ji používám VÝHRADNĚ k převozům ZTP (s tím, že se taky vracím sám a sám se taktéž vracím zpět pro něj). Tvrdil, že „oni si to ověří“ a ať jsem v tom ohledu klidný a odmítl mně sdělit, jak tedy to udělají (šlo to ale takové to obvyklé ucho s maturitou, znáš to, moc věrohodný dojem nebudil no ale tak usoudil jsem „možnosti“ se zřejmě nabízejí). Ale děkuju, určitě… musím se doptat 👍
Zajímavá 0 před 12 dny |
Sledovat
Nahlásit
|
Zákon 13/1997 v aktuálním znění v par 20a odst. 1h říká:
Zpoplatnění nepodléhá užití zpoplatněné pozemní komunikace silničním
motorovým vozidlem přepravujícím těžce zdravotně postižené občany,
kteří jsou podle zvláštního právního předpisu11f) držiteli průkazu
ZTP, nebo průkazu ZTP/P, pokud provozovatelem silničního motorového vozidla
je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká11g),
Psal jsem Ti to už minule.
Takže na dálnici bez zaplacení můžeš pokud vezeš osobu ZTP, ZTP/P a jako
provozovateli je Ti tato osoba blízká.
Pokud tu osobu zrovna nevezeš, máš smůlu, na dálnici bez zaplacení nemáš
co dělat.
Nejsem si jistý, zda stačí ten průkaz ZTP ZTP/P, nebo je třeba mít
„parkovací“ kartičku. Asi v tomto případě stačí ten
průkaz ZTP(P)
Co se týče cesty „zpět“ nenašel jsem žádnou věrohodnou informaci, že lze dálnici použít bezplatně. Minimálně bys musel u sebe mít jeho kartičku a pak se to pokusit ukecat. Ale nezaručuju, že se Ti to povede.
Upravil/a: Dochy
0 Nominace Nahlásit |
Zde máš vše o známkách, tak jak to vysvětluje policie. https://www.policie.cz/clanek/or-melnik-zpravodajstvi-elektronicke-dalnicni-znamky.aspx
Upravil/a: elkon
0 Nominace Nahlásit |
„….přepravujícím těžce zdravotně postižené občany, kteří jsou podle zvláštního právního předpisu držiteli průkazu ZTP, nebo průkazu ZTP/P vydaného v České republice, pokud provozovatelem silničního motorového vozidla je postižená osoba sama nebo osoba jí blízká.
Osvobození od dálničního poplatku tedy nemůže držitel ZTP nebo
ZTP/P využít zpravidla např., pokud ho svým vozidlem poveze např. kamarád
nebo soused. V případě silniční kontroly stačí předložit
průkaz ZTP nebo ZTP/P.
https://edalnice.cz/osvobozeni/index.html
0
před 12 dny
|
0 Nominace Nahlásit |
Ještě dodatek: Stání na parkovišti pro invalidy je možné když jsi ho přivezl, nebo když jedeš pro něj. V obou případech bude ten invalida alespoň chvíli v interakci s vozidlem. Možná odtud je to tvrzení že i dálnici je možné použít pro obě cesty, ale to je jiný případ.
Co jsem se já informoval na patřičném místě, tak na dálnici prý můžeme i bez dálniční známky a postačí, pokud máme vůz označen modrým průkazem (opravňujícím ke stání na vyhrazených místech pro invalidy) a prokazatelně tu dálnici využíváme k tomu, abychom alespoň při jedné z cest (tam či zpět) někam přepravili invalidu/postiženého.
(Jaký by taky měla smysl „dálniční úleva“ pro postiženého neřidiče, kdybychom coby jeho řidiči potřebovali dálniční známku pro dálniční cesty k jeho vyzvednutí, či k návratu po dálnici po jeho odvozu, ptám se 🤦♂️)