Kelt

Může mít někdo více úspěšných pokusů sebevraždy?

Otázka čistě filosofická a možná trochu z oblasti logiky. Existuje metoda pokus-omyl. Mám dvě možnosti, a když je první nesprávná, platí ta druhá. Pokud někdo spáchá sebevraždu a je zachráněn, tak se mu to někde napíše do papíru a uvede se, že se dotyčný tolikrát pokusil o sebevraždu. Ale úspěšná sebevražda je bohužel konec. Ale říká se, že když se ti to nepodaří takto, zkus to jinak. Mělo by to platit pro jakoukoli situaci, případ apod., tedy obecně pro cokoliv a z toho si mohu vybrat. Takže když si vyberu tu sebevraždu, nemohu ji vícekrát opakovat. Tady je vlastně logický spor.
Jak to chápete vy? Děkuji.

Nejlepší odpověď
ivzez

Ne, »úspěšný pokus sebevraždy« může být jenom jeden.

Poznámka:
Za zamyšlení by podle mne stálo spíše to, že/proč někdo
zvolí/použije obrat »úspěšný pokus sebevraždy«.

Další odpovědi
klumprt

Když si trochu pomůžem trestněprávní terminologií tak úspěšný znamená dokonaný, ne? Dokonaný pokus nějakého činu je nesmysl. Je pokus činu a je dokonaný čin, to jsou odlišná stadia činu, která se nemůžou překrývat.

Alesh

Záleží, jak na to nahlížíš. Teoreticky lze za vícenásobnou úspěšnou sebevraždu považovat situaci, kdy dotyčná osoba zkombinuje několik sebevražd skoro najednou. Příklad: skočí z mrakodrapu a při letu si prostřelí hlavu. Obojí vede k smrti. Podobně třeba Hitler, prokousl ampuli cyankali nebo něčeho takového a zároveň se střelil do hlavy. Smrt samozřejmě nastane z jedné té sebevraždy dřív, ale je to tak blízko za sebou a ta druhá věc by ho taktéž zabila, tak by to šlo nazvat dvojnásobnou úspěšnou sebevraždou.

Edison

Úspěšný bude jen jeden. I kdyby člověk skožil z mrakodrtapu a cestou se střelil do hlavy, subjektivně jsou úspěšné oba, objektivně o tom rozhodne lékař provádějící pitvu s tím, že bude schopen určit, co byla sebevražda a co hanobení pozůstatků. Další vtip je v tom, že některý proces může trvat déle, např. otrava léky a jiný krátce, typicky zastřelení se. To by se pak nejspíše posuzovalo za neúspěšnou otravu léky, a to i kdyby důsledkem byla neodvratná smrt, avšak zcela jistě úspěšnou zastřelením se. K dokonání sebevraždy otravou vlastně už dojít nemohlo, neb organismus byl již mrtev.

aliendrone

Úspěšný pokus o sebevraždu = sebvražda. Tu můžeš vykonat POUZE JEDNOU! Všechny ostatní pokusy jsou logicky neúspěšné. Vezmi třeba Aleshův příklad Hitlera. Rozkousl kapsli s jedem a vzápětí se střelil do hlavy. Dvojnásobný pokus o sebevraždu. Jak to bylo doopravdy nevíme, ale jisté je že se buď zastřelil a neotrávil NEBO otrávil a nezastřelil (to podle toho, zda-li střelba způsobila smrt), tedy spáchal sebevraždu současně s dalším NEÚSPĚŠNÝM pokusem o ni.

Je to jako s děckem – i to může mít je JEDNOHO biologického otce. ;) :D (pokud se v tom nebudou šťourat ve zkumavce genetici ;) :D)

Roman71

Chápu to tak, že pachatel sebevraždy použije současně kombinaci několika smrtících prostředků (provaz – uškrcení, voda – utopení, zbraň – zastřelení), aby byl výsledek jistý. V každém případě jeden z těch tří prostředků způsobí smrt.. Který z nich to byl, to je případ pro pitevnu.

Pokud z toho člověk vyvázne živý, pokus byl na 100% neúspěšný i kdyby utrpěl následky.