bolak

Může mít limonáda v tekutém stavu třeba –4°C, kdybych rychle míchal?

Odpovědi
ted_sg

Spíš kdybys nemíchal a měl čistou vodu. Pak může dojít k podchlazení kapaliny pod bod tuhnutí, aniž by došlo ke změně skupenství. Pak stačí třeba jen do toho šťouchnout a voda v mžiku zmrzne v celém objemu.

huxa

ne, jakmile dosáhne 0 stupňů celsia, dále se nebude snižovat teplota, dokud se nezmění skupenství.

cochee

To záleží na složení té limči. Může se stát, že tam bude něco (a v dostatečné koncentraci), co sníží teplotu tání pod –4°C.

Reezo

pokud bude tekutina stále v pohybu, tak zabráníš tomu, aby zmrzla. Jakmile se bude proud zpomalovat, tak voda zamrzne. Viz. řeky a potoky va Sibiři. bežně je tu voda která má méně než –4 stupně. právě proud vody nedovolí vodě zamrznout.

bolak

tak koukám rozpory..tak až se dohodnete, tak mi dejte vědět :)

Dochy

Reezo: nesouhlas. Pod 0 může bý třeba mořská voda, protože sůl snižuje teplotu tání. Pokud budeš s podchlazenou vodou míchat, můžeš se dostat jen k tomu, že ji buď budeš míchat tak moc, že se třením ohřeje a nezmrzne, nebo bodeš míchat tak moc, že se ji nepodaří zmrznou do jednoho kusu a skončíš s tím, že budeš převalovat a mlýt různě velké kousky ledu.

bolak

huxa: fákt? to je takhlenc chytře vymyšlený jo? :)

teda co se člověk nedozví..tedá, jestli je to teda pravda :) to já si počkám radši až jestli dostaneš palec, ale jestli jo, tak to vám musím připadat jako pěknej blbec že takovýhle věci základní nevím co? :) ale nadruhou stranu, vy zase neumíte chytit mouchu dvěma prstama, takže každej sme talent na něco jinýho.

Dochy

viz. http://www.you­tube.com/watch?v=Fot3m7k­yLn4