Tabea

Může mít člověk bez vysokoškolského vzdělání důstojný, zabezpečený a slušný život?

Nejlepší odpověď
Alesh

To je teda dotaz… Život není o tom, jaký máš „papír“.

Zdroj: https://youtu­.be/wUEIHMRQm-s

Další odpovědi
Mc Merkurion

… a proč by jako nemohl ??? takže ti co nemaj diplom nežijou a jen přežívaj ??? znám naopak dost vysokoškoláků, co jsou totální lůzři a spodina společnosti …

PepasAvalonu

Vzdělání (hlavně školské) nemá žádný výrazný vliv na úspěšnost v životě. Dokonce ani na charakter (viz Psychologie davu).
BTW znám několik podnikatlů – OSVČ, ale i velmi úspěšných, kteří mají firmu a spousta z nich má jen vyučení, někteří maturitu a jeden má jen ZŠ (paradoxně má z nich právě on nějvětší a nejúspěšnější podnikání – několik podniků). Na SŠ chodil, ale nedoděl, nebavilo ho to a říkal, že v tom nevidí smysl. Ve třeťáku propadl, pak si ho zopakoval, ale nedodělal a sám od sebe odešel.
Jinak lidí se SŠ (v zaměstnaneckém poměru) znám hafo – někteří úspěšnější, jiní míň. Spousta z nich na dobrých pozicích.
Dobře znám jen 4 lidi, co mají VŠ titul a šťastný/spokojený se mi zdá jen jeden a ti ostatní ani nemají dobrou práci. Plus vlastně pár lidí v rodině, ale ty nepočítám (a taky nevedou nějak extra „důstojný“ život 😂).

Nějaká VŠ (nebo škola všeobecně) skoro vůbec nehraje roli. Ta dobrý, kvalitní ani bohatý život nezajistí. Netýká se jen práce/peněz, ale celkového štěstí, včetně rodiny, vztahů apod.
Jinak pokud to spojuješ hlavně s financema, tak není, co řešit, protože nějaká finanční gramotnost se na školách nevyučuje… dost pochyné jsou dokonce i ekonomky (kde by student po absolvování měl vědět o financích dost věcí, včetně toho, jak se tvoří hodnota a vydělávají peníze – a jak vůbec fungují). Školy učí leda tak, jak se stát „dobrým“ (řadovým) zaměstnancem. A řekl bych, že i v tom plno škol pokulhává. Škola a bohatství vůbec nejde dohromady, ani štěstí. Někdy jsem na pochybách, jestli v dešním školství jde vůbec dohromady škola a vědomosti. Čím vyšší vzdělání, tím se podle mě taky zvyšuje šance, že bude pracovat někde ve státní správě, nejčastěji snad ve škole… protože neví, kde „to všechno“, co si osvojil má uplatnit. Jinak úřady, státní podniky atd. Né až tak dobře placené, dokonce i na vyšších pozicích.

nyjono

O to nepochybuj.
VŠ vzdělání ti nezajistí vůbec nic.
Záleží jen a jen na tobě, jak se k životu postavíš.
Hodně dobré je mít nějakého mentora.
Nebo aspoň nějaký příklad. V tomto mám štěstí

Kepler

Samozřejmě, že může. VŠ diplom sice může pomoci získat lépe placené zaměstnání, ale to je asi tak všechno. Důležitější než vzdělání je emoční IQ, umění poradit si v nesnázích, zkrátka to, čemu říkáme přirozená inteligence.

autacek

Může, ovšem se vzděláním (včetně vysokoškolského) k němu má podstatně blíže.

Pepa25

Znám člověka, která má „jen“ maturitu a má nejkrásnější manželství ze všech lidí, co znám. Je šikovný, technicky a obchodně zdatný: měl firmu, kterou prodal a nedávno odešel do důchodu s opravdu hodně penězi.

marci1

Samozřejmě, že může. Titul na papíře člověk nepotřebuje, ale získat co nejvíce všeobecných znalostí je v životě velmi prospěšné, je to pro každého velké plus. 🙂

paul1

Jistěže může, většina lidí to má ve svých rukách. Teď je situace lepší, předtím k tomu musel mít červenou knížku.

Drap

Ano , může

JežíšKristus

No jistě. VŠ diplom není cestou k úspěchu, je cestou k možnosti vykonávat nějakou činnost.

Například pokud chcete být lékař, advokát, soudce, exekutor, notář, architekt, daňař, ekonom… tak diplom NUTNĚ potřebujete, jinak vás prostě profesní komora na seznam nezapíše.

To ale neznamená, že nemůžete mít zabezpečený život. Třeba jste rentiér a neděláte nic, nebo jste podnikatel a máte v pohodě příjmy apod apod.

Kelt

Jsou důležitější věci než vysokoškolské vzdělání, titul, diplom a velikost konta. Hlavní je, že je to můj život a prožívám si ho jak chci. A to není z mojí hlavy. Stačí, když si přečteš pohádku o Honzovi, kterému všichni říkají, že je hloupý. Ale on si poradí a nakonec uspěje, dostane princeznu – což je vlastně odměna za jeho život, víru a hodnoty.

zjentek

Tak to netuším.

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

PepasAvalonu

Alesh, lajk for jů za Duška i nominaci, kdybych moh. Ale bohužel je to spíš smutné, než zábavné. A jediné místa, kde se o tomhle mluví jsou spíš taková bavičská vystoupení, je to podáno vtipně, ale bohužel je to smutná pravda. Teda jako píše o tom i spousta autorů, ale asi se to nebere moc vážně.

Rog

Sám dúfam v to že áno ale kým sa u firiem bude prizerať na tituly (a že sa to očividne deje často) a až potom na prax, mám pochybnosti

PepasAvalonu

Tak toho jsem si nevšiml, že by firmy hleděly na tituly… Pouze státní podniky. Normálně firmy neřeší tituly skoro vůbec.

Emefej

Takže soukromá klinika zaměstná jako lékaře člověka bez titulu?

PepasAvalonu

Skoro, skoro, skoro, skoro, skoro, skoro, skoro, skoro, skoro, skoro, skoro, skoro, skoro, skoro,skoro, skoro, skoro, skoro, skoro, skoro, skoro, skoro, skoro. SKORO, skoro, SKORO.skoro, SKORO.skoro, SKORO,… hergot fagot SKORO… Asi se to nezvtahuje úplně na všechno.
Existují profese, stejně tak v podnikání, kde je odobrné vzdělání/nezbytná praxe téměř SKORO (skoroskorosko­roskoro!) potřebná (což se dá i u soukromníků dost často obejít, porkázáním nějaké způsobilosti nebo doděláním nějaké neškolní rekvalifikace).
SKORO drtivá většina soukromých firem tě zaměstná i bez titulu/maturity, dokonce se na to ani neptá ani to po tobě nechtějí. A i tam, kde to požadují – to není žádná nezbytnost. A ne, nejde jen o dělnickou práci.
Ani třeba takový architekt (jak uvídá JK) nemusí mít NEZBYTNĚ VŠ. Hlavně ne soukromník, stačí, že tomu rozumí a chce to dělat (i bez školy). a už vůbec ne ekonom – pod kterým si toho lze představit spoustu, včetně účetního, pokud se nejedná o veřejnou státní správu, tak titul (a dokonce) ani maturita není žádnou nutností, bez které by se nedalo obejít.

Rog

Ja som študent, opieram sa len o „kecy z druhej ruky“. Každopádne vídavam dosť konverzácií na nete kde sa ľudia pýtajú na jednoduché VŠ a to len z toho dôvodu že potrebujú v práci titul na postup na vyššiu pozíciu (niekedy to sú aj podniky v súkromnej sfére)