Malvína

Může mi zaměstnavatel změnit naplánované směny, když jsem dnešním dnem nastoupila na nemocenskou?

Zdravím vás.

Dnes jsem byla v nemocnici, zradila mne záda při včerejším pádu v práci.
Na nemocenské budu pravděpodobně dva týdny. V práci máme rozpis služeb, který jsme obdržely v červnu a směny jsou naplánovány do konce srpna. V práci jsme dvě, které se střídáme a každá z nás měla naplánované volno. Můžu o ta svá přijít, když jsem si vlastně „dovolila“ být na nemocenské?
Ptám se pro jistotu. Uvidím, jak to vlastně bude. Jsem za to obviňována a chodí mi i sprosté zprávy, jak jsem si to mohla dovolit ☹
Díky moc všem!

Edit: Pro autacek.

Tak z Vaší odpovědi jsem naprosto v šoku. Vůbec mně neznáte, jak mi tady můžete vypisovat o nějaké „nešice“. Vy snad děláte se mnou v práci? Jak vy vůbec můžete vědět, jaké povolání dělám, při kterém úkonu se mi to stalo?

Naštvání kolegové být mohou, zřejmě bych také byla. Jenže to jim nedává právo psát mi sprosté zprávy.
Opravdu síla…

Nejlepší odpověď
ivzez

Dobrý den, Malvíno,
pracovní dobu i volno určuje podle zákoníku práce zaměstnavatel, který
je oprávněn v případě potřeby plán/rozvrh pracovních směn i změnit.

V případě, že mu některý pracovník „vypadne“ např. kvůli nemoci, dokonce
ani nemůže dělat nic jiného, než rozpis směn změnit. Vaše kolegyně Vás pravděpodobně bude muset zastoupit, takže po Vašem návratu jí zaměstnavatel asi bude muset zvýšené pracovní nasazení nějak kompenzovat.
______

K úrazu a neschopence:

Nahlásila jste bezprostředně úraz svému nadřízenému
a byl Váš úraz zapsán do knihy úrazů?
Měla byste si jej nechat zapsat i do neschopenky.

Jestli k úrazu došlo v souvislosti s Vašimi pracovními povinnostmi nebo při jejich výkonu, jde o pracovní úraz. V takovém případě budete mít po skončení léčby nárok na odškodnění (doplacení rozdílu mezi nemocenským a průměrným výdělkem, bolestné a náklady, které účelně vynaložíte na léčbu).

_______

Sprostými zprávami se nenechte rozhodit, v této chvíli je hlavní
Vaše zdraví. Všechno ostatní (s výjimkou nahlášení pracovního
úrazu) bych řešila až po skončení léčby.

Přeji brzké uzdravení!

Dochy

Autacku, tohle se Ti moc nepovedlo.
„Já si vždycky představoval pracovní úraz jako věc spojenou se zanedbáním bezpečnostních opatření, potažmo věc, která nesnese v ošetření zbytečného odkladu.“
Já vystřídal zatím 3 dlouhodobá zaměstnání. Co si pamatuju z různých školení, tak nás nabádali do knihy úrazů zapisovat i takové ptákoviny jako je zaražená tříska (osobně si nedokážu představit něco takového řešit, ale prý by se to zapsat mělo – ona i ta tříska se může zanítit a způsobit vážné problémy po pár dnech). Pracovní úraz je ale jakýkoli zdravotní problém který vznikne v souvislosti se zaměstnáním…

autacek

Dochy, tak já si zase naopak nemyslím, že
„Pracovní úraz je ale jakýkoli zdravotní problém který vznikne v souvislosti se zaměstnáním.“, neb tu máme třeba i věci jako nemoc z povolání, kdy se o úrazu nedá hovořit, tak že tzv. chytnout za slovo se dá naprosto vždy.

Mimochodem, všiml sis někdy, jaká je naprostá disproporce v tom, když si zadře třísku zaměstnanec a nebo živnostník? A teď porovnej povinnosti, starosti i zodpovědnost, kterou kdo nese. Tak že pochop, že mávání paragrafy nickou co je závislá jen na tom, co za práci ji nechá dělat druhý, se může jevit tak, jako bys mával červeným hadrem před býkem. Ale jo, klidně se na to můžeme dívat jen z té jedné strany, slečně Malvíně držím pěsti, ať to tomu vykořisťovateli pořádně natře a úplně nejlíp, ať pod těmi sankcemi, za určitě všechna pochybení, rovnou zkrachuje. Dobrý, ne?

Malvína

Tou nickou jako myslíte mě? Vážně?!
Jste vážně nepřejícný, soudíte člověka, kterého vůbec neznáte. Přijeďte si na návštěvu, můžete z toho následně vyvodit racionální verdikt. Nechápu, jak se můžete zastávat druhé strany, když její názory a postoje neznáte/nesly­šel jste.

Už mi vážně dejte svátek a přestaňte mě tu urážet. Nic kloudného z Vás nevypadlo a tyhle bludy vážně nemíním číst.

Malvína

Zdravím Ivzez!

Situace je složitější, zaměstnavatel a má kolegyně jsou vlastně tchán a snacha. Takže rodinný podnik. Veškeré náležitosti nechává na ní, oba mě utlačují, ona by se se mnou, jakožto kolegyní, měla pobavit o směnách a jejich rozvrhu. Neděje se tak. Pomluvy na mou osobu, jednání za mými zády skrze věci, které se mne týkají apod.
Zaměstnavatel mi tyká od počátku, nereagoval na mé výzvy, že k potykání nedošlo. Naváží se do mě, do.meho osobního života a i za přítomnosti třetích stran. Katastrofa. Vše se změnilo až poslední měsíc, netuším proč. Proto se obávám, že se po nemocenské nevrátím. Výplatnice mi nechce vydat a je toho více ☹

Úraz jsem nahlásila zaměstnavateli okamžitě, kdy se odehrál. Tj. o půl druhé v noci. Vzhledem k nekalému jednání jsem napsalo i v tuto pozdní hodinu, abych se pojistila. Kniha úrazů se zřejmě vůbec nevede, což jsem překvapená ☹

Byla jsem dnes v okresní nemocnici, neboť se u nás neordinuje přes svátky. Potvrzení od lékaře mám, v sobotu jdu k obvodnímu. Napíše mi zpětné nemocenskou a budu v ní pokračovat do zhruba těch dvou týdnů, jak mi bylo doporučeno.

Ano, úraz je opravdu pracovním, neboť se stal v momentě plnění mých pracovních povinností.

Děkuji moc!

ivzez

Rozumím správně, že jste hned v noci poslala zaměstnavateli SMSku?
To je úžasné! Uložte si ji v mobilu a někam ji pro jistotu zazálohujte, je možné, že ji ještě budete potřebovat.

Sepište, jak k úrazu došlo, uveďte čas úrazu, připojte text a přesný čas odeslání SMSky. Zároveň zaměstnavatele vyzvěte (nežádejte ani neproste!!) k zapsání pracovního úrazu do knihy úrazů a ke splnění jeho povinností v souvislosti s pracovním úrazem.

Lékařce v pondělí řekněte, že šlo o pracovní úraz, a požádejte ji,
aby pracovní úraz vyznačila do neschopenky. Všechno pak zašlete zaměstnavateli doporučeným dopisem s dodejkou.

(Jestli zaměstnavatel nehradí povinné úrazové pojištění zaměstnavatelů, bude se snažit úraz „zamést pod koberec“, pokusí
se úraz neuznat jako pracovní, aby odškodnění nemusel hradit
„ze svého“. Proto je dobré mu hned na začátku dát vědět, že víte,
na co máte nárok, a že se toho nevzdáte.)

Poznámka:
Nejde „jenom“o tento úraz a o tuto neschopenku. Zaměstnavatel odpovídá za následky pracovního i do budoucna → pro případ, že by se některé následky projevily až po nějaké době. proto je potřeba pracovní úraz podchytit, všechno řešit písemně, nedat na žádné ústní sliby.

Malvína

Ano, Ivzez, napsala jsem okamžitě. Chtěla jsem být krytá. V dnešní době nikdy nevíte…

S tím zapsáním do knihy nebudu otálet. Zaměstnavatel má rozbité schody, já to opravit neumím, ani to není v mých kompetencích, a byla otázka času, kdy se úraz stane.

Za takové řady.opravdu mnohokrát díky! Řeším nemocenskou poprvé, každá rada je v tomto.smeru velmi užitečná! Děkuji.

autacek

Já jsem přesvědčen, že Malvína něco zanedbala, neměla například řádnou pracovní obuv, úraz si způsobila svým nedbalým jednáním a hrubě tak porušila své pracovní povinnosti. Vzhledem k atmosféře jakou Malvína v zaměstnání popisuje to bude tvrzení proti tvrzení a myslím že ostatní zaměstnanci to dosvědčí. Vy jí Ivzez radíte, přitom znáte jen názor jedné strany.

led

autacek, miera zavinenia si pri pracovnom úraze prešetruje. Do ukončenia vyšetrenia miery zavinenia úrázu, akékoľvek tvrdenia nezúčastnených (neprítomných, nevyšetrujúcich) sa považujú za dohady.
ivzez má v tomto prípade pravdu. aj v tomto:
„Při rozbitých schodech by
zaměstnavatel odpovídal i v případě,
že by nešlo o pracovní úraz.“

príklad: z divadla (aby som ukázala aj iné prípady než zištnosť a šetrnosť zamestnávateľa)
Počas predstavenia v zákulisí hosťujúceho divadla padol na herca kus omietky a zranil ho. Bol to pracovný úraz. Ale,
kto zodpovedal?
1 – Herec bol v predpísanom oblečení,
2 – jeho zamestnávateľ hral predstavenie v prenajatých priestoroch.
3 – Majiteľ priestoru sa zbavuje zodpovednosti, pretože pri prenajímaní priestoru poškodenie omietky nebolo nikde uvedené.
Podobný prípad z Ostravska – smrteľný, osvetľovač nasvecoval reflektory zo stropnej lávky, tá sa preborila a pracovník padol do hľadiska na sedadlá. Kto zodpovedal? (nebolo to súkromné divadlo)
Kto zodpovedá?
Teraz buďte múdry. (malá poznámka: stalo sa to v českom divadle.

autacek

Kdo může za opadlou omítku by bylo na jinou otázku, to ale, jestli zaměstnanec hlásil závadu na schodišti, ještě když říká, že to nebyla nečekaná událost, také hraje svoji roli 😉

led

Zodpovednosť je rovnaká.

ivzez

PS: Při rozbitých schodech by
zaměstnavatel odpovídal i v případě,
že by nešlo o pracovní úraz.

ivzez

Auťáčku,
kolik malých rodinných firem znáte?

A v kolika z nich majitel nepodceňuje oblast BOZP a zajišťuje bezpečný provoz i pro práci v noci, kdy je na pracovišti třeba jenom jeden zaměstnanec?

Neměla by se Malvína nad těmi rozbitými schody vznášet, abyste ji nepodezíral, že něco zanedbala?

Tentokrát jste šlápl … však víte, kam.

ivzez

Máte pravdu, znám názor jenom jedné strany.

A k tomu mám řadu zkušeností s malými rodinnými firmami, v nichž se kašle na ochranu zdraví při práci, nezajišťuje se bezpečnost pro noční směny, přetěžují se zaměstnanci, aniž by za práci navíc dostali řádně zaplaceno, …

autacek

Ivzez, bohužel se mi odpověď před odesláním smazala, tak jen v krátkosti. Vy zase předjímáte porušení povinností na druhé straně. A že slečna/paní moc zkušeností nepobrala plyne z toho, že šla pracovat do firmy, kde bude více méně cizák, to dá rozum. A jestli tam šla proto, že nemá moc na výběr, tak by si to měla uvědomit. A ano, zažil jsem takových nezkušených „dříčů“ v záběhu možná víc, než vy rodinných firem které zmiňujete.

Malvína

Já jsem Vás zažádala, abyste mi sem už nepsal.
Ano, šla jsem pracovat do firmy, kde jsem neměla tušení o rodinných vztazích! Fakt nemáte všech pět pohromadě. Jak jste mi nebyl sympatický dříve, teď už tuplem. Žádám Vás naposledy, abyste mi tu přestal vypisovat.

autacek

No dovolte, vy jste svoji odpověď již dostala, teď diskutuji problematiku s ostatními uživateli servru. Ano, zaregistroval jsem vaše priority v palcování a zcela upřímně i z tohoto důvodu mi to nedalo si do vás nerýpnout a poukázat na možný pohled na svět i z jiné strany. Přeji vám ve vaší budoucí kariéře co nejméně pádů při nočních směnách ze schodišť a ať se vám bolavá záda brzy uzdraví, abyste mohla nastoupit do dalšího pracovního procesu.

cochee

A ty znáš naprosto stejně názor jen jedné strany a vyvozuješ na základě bůhví čeho názory o nešicích, přesvědčení na základě bůhví čeho o zanedbání čehosi, atd. Žes radši nedržel ústa, bo teď vypadáš jak pitomec, zlob se jak chceš. Znáš tu oblíbenou formulku „podle sebe soudím tebe?“

Malvína

Vy máte opravdu neskutečnou drzost. Laskavě si přečtěte, jak tady popisuji, jak se mi to stalo. Obuv jsem měla řádnou, takovou, jakou mám mít.
Ano, celé dění mi mohou potvrdit svědci, kteří ví, jak se situace má, jaká byla vždy a jsou na mé straně. Takže si laskavě nechte to své poučování, opravdu nic nevíte. Z těch pár řádků nemůžete poznat nejen mě, ale ani atmosféru v práci.

autacek

Atmosféru jste popsala. Určitě jsou na Vás všichni zlí, křivdí Vám, Vy nemáte žádné chyby a za vše mohou ti druzí.

Svůj názor jsem uvedl schválně v přesně opačném gardu, abyste počítala s tím, co Vás může čekat a nebyla pak překvapena. Naproti tomu odpověď Ivzez byť sice formálně správná vůbec nereflektuje to, že jak se do lesa volá, tak se z lesa ozývá. Prostě to, jestli jste spadla a skutečně si ublížila tam kde říkáte nemusí být tak snadno projazatelné, stejně jako míra zavinění. Pokud tedy vyrukukete s paragrafy, je dost pravděpodobné, že se vyrukuje s paragrafy i na Vás a pro Vás to bude konečná, kdy je možné, že se s Vámi špatná reputace již potáhne

Malvína

Nikde jsem nikdy neřekla a nepsala, že nemám žádné chyby! Přestaňte mi do úst cpat něco, jsem nevypustila.

Četl jste si tady vůbec, jak jsem si to způsobila? Chcete mi snad říci, že jsem pochybila na maximum? Fajn, já se Vám totiž ani ospravedlňovat nemusím. Zvlášť po tom, co tady plodíte. Ale vy jste asi ten pán dokonalý, který nikdy nespadl.

Při pádu jsem měla svědka, dnes i rentgen mluvil za vše. Opravdu vy všemu rozumíte skvěle.

Prosím, nereagujte už na tuto mou otázku. Díky.

Malvína

  • V pondělí jdu k obvodnímu lékaři.