Jen ja

Může mi zaměstnavatel dát výpovědní lhůtu před vypršením smlouvy a tím mi tu smlouvu prodloužit?

Ke konci září mi končila smlouva na dobu určitou a já už jsem smlouvu prodloužit nechtela. Já jsem v tu dobu byla na nemocenské a po ukončení nemocenské mi zaměstnavatel řekl že než mi skončila smlouva tak mi prý dal 2 měsíční výpovědní lhůtu. Tet chce abych dál chodila do práce až do vypršení té výpovědní lhůty. Má na tohle právo?

Nejlepší odpověď
Pepa25

Odpověď je zmatená. Především vám zaměstnavatel nemohl „prý dát výpověď“. Proto buď jste podepsala převzetí výpovědi nebo dodatek smlouvy nebo ne. Vy musíte vědět, jestli jste něco podepsala!
Jinak samozřejmě smlouva na dobu určitou skončí i když jste na nemocenské a už nebudete nic „naddělávat“.
Ještě mě napadá: máte nějaký doklad k tomu " já už jsem smlouvu prodloužit nechtela"? Aby to naopak zaměstanvatel nebral tak, že jste chtěl v práci pokračovat …

Zdroj: https://www.no­vinky.cz/kari­era/clanek/po­radna-skonceni-pracovniho-pomeru-na-dobu-urcitou-a-nemoc-159308

Další odpovědi
Dochy

K prodloužení prac. smlouvy byste musela něco podepsat. A podle mně by podepsat převzetí výpovědi nestačilo, muselo by tam být výslovně napsáno a podepsáno že s tím souhlasíte (výpověď by mohla být platná snad i s „fikcí doručení“ jakékoli prodloužení pracovního poměru proti vůli zaměstnance ale těžko). Takhle to vypadá že s vámi chce vydrbat a podle mně k tomu nemá žádnou legální páku.

Zkrátka pokud jsem situaci správně pochopil, mělo by stačit pohrozit právníkem a rozhodně nenastupovat zpátky do pracovního procesu. Poradit by myslím mohl prac. úřad, inspektorát práce apod.

led

Zamestnávateľ si prispôsobil pracovné právo vo svoj prospech. Výpoveď bežúcu v termíne, keď nie ste jeho zamestnancom? Pokiaľ vám pracovná zmluva na dobu určitú dobu skončila, zamestnávateľ sa dňom skončenia pracovného pomeru pre vás stal už len bývalým zamestnávateľom. Platí to aj v prípade ukončenia zmluvy na dobu určitú počas PN.

elkon

Musel by k tomu mít zákonný důvod, který musí zdůvodnit. Nelze dát výpověď bez důvodu.

ivzez

Chtělo by to se naučit přesně formulovat, jinak hrozí, že nedostanete adekvátní odpověď.

Zaměstnavatel nemůže dát výpovědní dobu, může dát jenom výpověď,
která na sebe váže dvouměsíční výpovědní dobu.

Zaměstnavatel (i zaměstnanec) může dát výpověď i v případě pracovního poměru (PP) na dobu určitou.
Dá-li však výpověď později než dva měsíce před sjednaným datem ukončení PP, skončí výpovědní doba
v den, kdy má skončit zaměstnání na dobu určitou.

Je otázka, co přesně Vám zaměstnavatel dal. Jestli je to dohoda o prodloužení PP o dva měsíce, má pravdu
a ty dva měsíce byste musela odpracovat > platil by podepsaný dodatek k původní pracovní smlouvě.

____

Zkuste trochu jinak zformulovanou otázku (především upřesnit) vložit znovu a přiložte k ní naskenovaný dokument
od zaměstnavatele jako obrázek. Nezapomeňte napřed v grafickém editoru znečitelnit identifikační ú­daje.

ivzez

Pepo25,
článek, na který odkazujete je z roku 2012 > od té doby se změnila doba, po kterou zaměstnavatel vyplácí náhradu mzdy za nemoc.
Vzhledem k nejistotě (nepřesné formulace) tazatelky by podle mne bylo lepší odkazovat na aktuální právní úpravu.

Pepa25

Souhlasím. Pochopil jsem ale, že jí jde primárně o ukončení poměru, ne o nemocenskou.

Jen ja

NN zaměstnavatel věděl že jsem nechtěla podepsat prodloužení smlouvy. Řekla jsem mu to několikrát a dokonce jsem mu to i napsala do emailu. Dnes jsem právě ukončila neschopenku a šla podepsat papíry o ukončení a tohle mi bylo řečeno.

Pepa25

Schovejte (vytiskněte) si ten email a trvejte na tom, že pracovní poměr skončil uplynutím doby určité k 30.9.2020. Pří­padně se poraďte s odbory, pokud je ve firmě máte.