Akara

Může mi dát zaměstnavatel výpověď, když jsem odmítla pracovat u stroje, jenž mi dřív způsobil prac. úraz? Jak to řešit?

Cca 2 roky co se mi stal prc.uraz, ted mne nuti na stroji pracovat. Odmitla jsem ji, (psychicky blok).vedouci smeny mne zdelila, ze mne donuti abych tuto praci vykonavala, jinak mne propusti. Mam strach a psychicky blok souvisejici s tou pridelenou praci na tomto insertovacim stroji. Jinak pridelenou praci neodmitam; pokud mi mohou dat vypoved, jak mam postupkvat na svou obranu. Dekuji za odpoved.

--

Muze mi zamesnavatel dat vypoved, kdyz jsem odmitla praci na stroji ktery mi drive zpusobil pracovni uraz?Jak postuovat?

Nejlepší odpověď
Drap

Ano, mohou dát výpověď. Pokud ti závodní lékař dá potvrzení, že na tom stroji pracovat nemůžeš ze zdravotních důvodů, tak ne. Pochybuji však že takové potvrzení vystaví. Pokud tě propustí, můžeš to řešit tak, že si najdeš jinou práci.

Další odpovědi
Dochy

Možná by stálo za to přes praktického lékaře kontaktovat psychologa či psychiatra.
Výhrůžky od zaměstnavatele podle mně nejsou na místě. Očekával bych:

  • dle možností terapii pro léčbu fóbie
  • lékařem potvrzenou fóbii jako následek prac. úrazu
  • v případě potíží v zaměstnání ev. vyhazovu náhradu za snížení uplatnění (kromě jiného by tam tuším mohla být náhrada mzdy, či dorovnání mzdy na původní výši)

Pokud šlo opravdu o prac. úraz se zodpovědností zaměstnavatele, tak se domnívám že by zaměstnavatel měl vystupovat hodně citlivě a ne začít zaměstnanci vyhrožovat…

Pokud u zaměstnavatele hrozí jakékoli problémy, asi by se vyplatila konzultace s právníkem, který má s podobnými věcmi zkušenost.

Neznám přesně legislativu. Berte to jako námět k zamyšlení a ev. vodítko jaké cesty dále prověřit. Příp. informace jak to dopadlo vítány 😉

Rokio

Přímé neuposlechnutí pokynu zaměstnavatele (nebo nadřízeného) může být důvodem k okamžitému rozvázání pracovního poměru.

Jinak souhlasím s Drapem.

led

Ak máte strach pracovať na stroji pre psychický blok, tj. zo zdravotných dôvodov, potom nespĺňate požiadavky potrebné pre túto prácu.
Zamestnávateľ vás môže na základe svojho rozhodnutia, v prípade lekárskej správy zakazujúcej vykonávať túto prácu musí(!) preradiť na inú prácu. Ak náhradnú prácu nemá, alebo ju neprijmete, môže s vami rozviazať pracovný pomer zo zdravotných dôvodov.
Pracovisko nie je liečebný ústav, ani charita, preto, kto chce psa biť, palicu si nájde.
Skúste sa poradiť s príslušným odborným lekárom o vašom probléme.