johana 56

Může mi to prosím někdo ujasnit?

Předem se omlouvám,máme v tom zmatek,možná to nebude jasné.28.2.2012 jsme obdrželi od stávajícího majitele by tového domu vyrozumění o tom,že dům má od 13.2.2012 nového majitele.Jelikož byly veškeré poplatky za 2/12 uhrazeny,končí povinnosti k bývalému majiteli 29.2.2012,Dnes t.j.9.3.2012 se představil nový majitel domu s tím,že jsme nájemné nezaplatili 1.3.2012 na jeho účet,požaduje nájemné dvojnásobné,jinak uvalí exekuci.Má na to právo? Děkuji za odpovědi.
Doplňuji:
Splatnost nájemného byla do 15.dne v měsíci.

Nejlepší odpověď
anonym

Dobrý den. Johano, tohle není tak jednoduché. Starý majitel skončil a nový s Vámi všemi musí sepsat nové smlouvy. Podle té nové smlouvy máte mít znovu stanoveno i datum, ke kterému máte platit nájemné, a číslo účtu, na nějž máte nájemné posílat.
Jakým způsobem tedy nájemní dům získal nového majitele. Pokud je to přímý potomek, potom jste se mohli domluvit na zaplacení nájmu na původní účet. Majitel má právo žádat po Vás předem (před nastěhováním)ně­kolikanásobek výše měsíčního nájmu jako tzv. kauci (je to částka, která se vrací v případě ukončení nájemní smlouvy). V případě nezaplacení jakékoliv částky dlužné majiteli, má možnost si právě z této kauce stáhnout dlužný obnos a Vy jste povinni kauci o dlužnou částku většinou ve lhůtě do dvou týdnů doplnit. Žádat po Vás dvojnásobné nájemné nikdo nemůže. Odůvodňovat to tím, že jste nezaplatili včas, nelze. To by u soudu neprošlo.
Podívejte se do smlouvy, co v ní máte. Dlužné nájemné neprodleně zaplaťte. Exekuce se nebojte. Na dvojnásobné nájemné nemá majitel právo, pokud to není výslovně uvedeno ve smlouvě.
Doplňuji:
Johano, prosím Vás, nájemné se platí předem. Takže to muselo být do 15. dne předcházejícího měsíce. Pokud jde o den 15.2. 2012, zaplatili jste nájemné?
Odpovězte v diskuzi, nebo mi napište na e-mail. Tyhle věci je třeba si vyjasnit, než budete dělat nějaký závěr z toho, co vlastně provedli majitelé nemovitosti. Taky potřebuji vědět, zda ten nový majitel je v příbuzenském vztahu k původnímu.

Další odpovědi
Děda Louda

Změnou majitele se nikterak nemění nájemní smlouva, včetně úhrady nájemného. Nenechte se vmanipulovat do situace, kdy vám bude nový majitel vnucovat nové smlouvy s tím, že ty dosavadní neplatí.
Ti vykukové to na nás jen zkoušejí a kdo naletí, má smůlu.

Jose1f

Nejsem právník, ale postupoval bych asi takto.

  1. Ujasnil bych si, zda podle nájemní smlouvy platím nájemné „dopředu“, nebo „pozadu“ a kdy jsem platil nájemné starému majiteli naposledy.
  2. Jestliže jsem poslední nájemné platil starému majiteli v únoru a platím pozadu (t.j. platba v únoru za leden), potom nový majitel oprávněně žádá zaplatit za únor, ale platit za únor budu až v březnu.
  3. Jestliže jsem poslední nájemné platil starému majiteli v únoru a platím dopředu (platba v únoru za březen), potom mám zaplaceno i za březen a majitelé se musí vypořádat mezi sebou. (Například tím, že tato částka byla započtena v ceně domu, ale do toho mně jako nájemníkovi nic není). Další nájemné budu platit až za duben, ale budu ho platit již v březnu.

Závěr:

  1. Vycházím z toho, že nájemní smlouva kterou jsem uzavřel s dřívějším majitelem domu je závazná i pro nového majitele. Proto se termíny placení nájemného nemohou bez mého souhlasu měnit.
  2. Nesmím v žádném měsíci platbu nájemného vynechat, ale také na mě nikdo nemůže chtít, abych v jednom měsíci platil nájemné dvakrát.
  3. Nevím kolik nájemníků vás je, ale bude-li nový majitel dál prudit, najměte si právníka a jděte k soudu. Kdyby totiž nový majitel soudní proces prohrál, musel by platit soudní výlohy včetně odměny pro vašeho právníka. To jej může odradit, aby bezdůvodně nevyhrožoval exekucí. Zkušený a solidní právník odhadne předem naději na úspěch a v kladném případě vás bude zastupovat „zdarma.“ Odměnu za svoji práci totiž dostane od toho, kdo spor prohraje.

Kdyby nový majitel exekuci skutečně vyvolal, dejte si pozor, abyste neprošvihli termín na odvolání. V tom případě by rychlé jednání a pomoc právníka byly nutností.

Držím pěsti, přeji hodně klidné rozvahy a štěstí!

Jose1f

To co píše Očko, je významné a je to další pohled na tento problém. Nový majitel jistě brzy přijde s návrhem nové nájemní smlouvy a jeho požadavky možná budou pro staronájemníky velmi iritující. Nájemníci se tedy mají ještě na co těšit. Teď se ale jedná o to, že nový majitel chce, aby nájemníci zaplatili nájemné za „přechodový“ měsíc dvakrát. Na to podle mého názoru právo nemá. Možná je to jeho omyl, ale možná je to snaha o podvod a o neoprávněné obohacení.

Vzhledem k tomu, jak se nový majitel zatím projevuje , by se nájemníci měli začít seznamovat se zákony, předpisy a vyhláškami, které se týkají bydlení v nájemním vztahu.

Inu, taková je doba.

johana 56

ad joseff:děkuji.To je právě ono,nový majitel požaduje okamžitě zaplatit březnový nájem a do 15.3.nájem na duben.

johana 56

Ještě blbne technika,vyhodilo ni to víckrát za sebou,děkuji za pochopení.

johana 56

Žádný z nájemníků nedluží ani korunu.

johana 56

Žádný z nájemníků nedluží ani korunu.

johana 56

Žádný z nájemníků nedluží ani korunu.

johana 56

Žádný z nájemníků nedluží ani korunu.

johana 56

Žádný z nájemníků nedluží ani korunu.

bolak

6× za sebou?

chtělo by to zhudebnit, to už vypadá na refreén :) ♫♫

johana 56

To se mi zasekl počítač a odesílal,odesí­lal,odesílal.Ja­ko na potvoru mi to nikdo nechtěl smáznout!

johana 56

Žádný z nájemníků nedluží ani korunu.

johana 56

ad čko,děkuji, ale v tom domě bydlíme 30 let,nejsme noví nájemnícinemusíme tudíž uzavírat nové smlouvy,protože nový majitel koupil dům i s nájemníky,jen nás překvapil požadavek platit nájemné dvakrát.

anonym

Kde jste přišla na to, že s novým majitelem nemusíte uzavřít novou smlouvu? Můžete trvat na tom, že podmínky smlouvy zůstanou nezměněny, ale v případě, že nemáte uzavřenou novou smlouvu s novým majitelem, tak na základě čeho si myslíte, že Vás ve svém domě nechá bydlet? Nechci Vás tím rozčílit, ale podívejte se na to z obecného hlediska. Vy byste nechala někoho ve svém bytě, kdybyste s ním neměla uzavřeno za jakých podmínek tam bude? A zajdu ještě dál – když padne banka, nebo pojišťovna – platí staré smlouvy? No ani omylem.
Já bydlela v bytě majitele nemovitosti a měla jsem dost práce dohledávání zákonů a řešení problémů mezi ním a nájemníky. Věřte tomu, že trvat na svém je krásné, ale zákon mluví o něčem jiném.

johana 56

Právě zde zákon hovoří opravdu jasně,pokud majitel koupí nemovitost i s nájemníky,jsou pro něj závazné stávající nájemní smlouvy a jejich dodržování.Já žádnou smlouvu uzavírat nemusím!

johana 56

„Pokud majitel svoji nemovitost prodá nemá to na nájemní vztahy žádný dopad kromě toho,že se změnila osoba pronajimatele a tedy číslo účtu,komu budete příště posílat nájemné.Vše ostatní(tedy celá nájemní smlouva) zůstává nadále a není důvod uzavírat jakoukoliv smlouvu novou.Maximálně můžete udělat něco jako dodatek o tom,že v důsledku prodeje nemovitosti je nadále pronajímatelem namísto pana X pan Y,nutné to ale není,vyplývá to ze zíkona“ (přímý vzkaz z webu pravo-a-nemovitosti.cz:Změ­na vlastníka domu).Není nám jasný požadavek dvojitého nájemného a pohrůžky exekucí.

anonym

Ano, to je to, co jsem myslela. Je to třeba ošetřit písemně.
V tom případě se jedná o to, že nájemné na březen zinkasoval původní vlastník a novému vlastníkovi je nepředal.
Tady už by to nemělo být vůbec o nájemnících, ale o majitelých nemovitosti.
Vy v tom případě zaplatíte nájemné k 15. 3. na duben a nic dalšího řešit důvod nemáte.
Při změně smluv si pořádně ohlídejte všechny náležitosti. Proto jsem chtěla vědět, jestli není příbuzenský vztah mezi nynějším a bývalým majitelem, protože tam by šlo jasně o snahu manipulovat s nájemným, nájemními smlouvami atd. Držím palce, aby vše dopadlo dobře a hlavně v klidu. Nedejte se.

johana 56

ad očko
Že je to prevít je jasné.Ne proto,že jsem naštvaná.První jeho příkaz byl vyklidit sklepní prostory (i když jejich užívání je stanoveno smlouvou a započítáno v nájemném).Musí být prázdné,ale zaplacené.V dnešní době bude „chudák“ určitě pan domácí.

johana 56

ad.očko
Příbuzenské vztaha mezi majiteli nejsou,děkuji.