HZK

Může mi restaurace/bar účtovat kouhoutkovou vodu?

U balené je to jasné, ale třetinka vody z kohoutku by měla být bez účtování že?
Awe: Nepřipadá mi že by jsme spolu pásly husy, takže kroť svůj zobák. V restauraci, kde se tak stalo jsem nebyl. Dostala se mi do ruky účtenka a já sem ten dobrák co byl požádán aby to pořešil. Hrstce která odpověděla inteligentně k tématu děkuji a Vážím si Vás, že nejsem v okolí blbců sám.

Nejlepší odpověď
JájsemRaibek

Jasně že může. Jediné co musí být je, že bude uvedena v ceníku-nápojovém lístku. Zákazník musí být předem informován o ceně.
A jinak, tu skleničku do které ti to natočil musel koupit, pak ji někdo musí umýt. Takže ano, může účtovat cenu kterou si určí. Je na tobě zda ji akceptuješ.

Další odpovědi
annas

Ke kávě dostanu v kavárně 1 dl zdarma, ale jako samostatný nápoj stojí voda z vodovodu Kč 15 za půl litru. V loňském roce jsem platila Kč 13.

V jiné restauraci je na jídelním lístku mezi nápoji přímo uvedené.

Voda z vodovodu – 1 l – Kč 10.
Čistá voda – 1 l – Kč 30.
Ale nevím, jaký je mezi těmito vodami rozdíl. Dobrá voda?

Je možné číst i na netu, že restaurce vodu z kohoutku prodávají. Někde nalijí zdarma.

http://www.re­flex.cz/clanek/ko­mentare/57243/te­reza-stonisova-kauza-predrazene-kohoutkove-vody-v-restauracich-dil-druhy.html
TEREZA STONIŠOVÁ: Kauza předražené kohoutkové vody v restauracích, díl

"Pokud jde o podávání vody z vodovodu v restauracích v Česku, je zákazník zcela v rukou majitele restaurace. Právní nárok na to, abychom zdarma dostali vodu z kohoutku, v naší zemi neexistuje. Dovolávat se zákonů se tudíž při požadování vody zdarma nemůžeme.
Pokud jde o podávání vody z vodovodu v restauracích v Česku, je zákazník zcela v rukou majitele restaurace. Právní nárok na to, abychom zdarma dostali vodu z kohoutku, v naší zemi neexistuje.

Dovolávat se zákonů se tudíž při požadování vody zdarma nemůžeme."
atd.

http://respek­t.ihned.cz/c1-38006320-je-zakazano-podavat-vodu-z-kohoutku

gecco

A proč by měla být „bez účtování“???

Majitel knajpy určuje cenovou politiku – tedy kolik bude co stát (případně za jakých okolností)…
Ty určuješ, zda knajpu navštívíš a nebo ne…

McArthur

Pro mojitek a mosoj: Řekněte mi jediný zákon či vyhlášku platnou na území České republiky, která nařizuje soukromým osobám podnikajícím v oblasti pohostinství, že musí dávat svým zákazníkům kohoutkovou vodu zdarma? Nic takového u nás neexistuje a ani se o tom v minulosti neuvažovalo.

Je jen na vůli provozovatele pohostinství, zda-li tuto službu nabídne zdarma nebo za poplatek uvedený v dostupném ceníku.

Osobně to vidím tak, že je dobrou službou dát zákazníkovi zdarma džbánek nebo sklenici vody, když si objedná jídlo nebo jiné pití, za které zaplatí. Pokud si zákazník nic neobjedná a chce jen vodu zadarmo, tak ji zadarmo prostě dostat nemá, nejde-li o ohrožení jeho zdraví či života. I s podáním vody zdarma je práce a půjdeme-li do důsledku, tak i daňová povinnost. Z každé kapky vody zdarma by měl provozovatel pohostinství zaplatit příslušnou DPH (to v zákoně o DPH najdete, zákon č. 235/2004 Sb., § 36a).

Zdroj: http://www.za­konycr.cz/sez­namy/235-2004-sb-zakon-o-dani-z-pridane-hodnoty.html

mojitek

kohoutkovou vodu v žádném případě nesmí prodávat,porušili by tím zákon/y.

Lidi,co to blábolíte za nesmysly?! Točená voda z kohoutku atd se v žádným případě nesmí prodávat.Tam kde to dělají porušují zákony.

arygnoc

jedna tretinka je nič.
100 zákazníkov s tretinkou vody je 30 litrov vody denne.
za rok to je 11 tisíc litrov.

ani voda nie je grátis.

😉

ReHu

Jak píše gecco.
Navíc, za kohoutkovou vodu se taky platí. + režie+ zisk+ obsluha 🙂

marci1

Ono také záleží, jestli v restauraci něco konzumuješ, nebo piješ. Pokud požádáš po jídle o kohoutkovou vodu a není Ti nic účtováno, mohlo by to být v pořádku. Některé restaurace to ovšem také zpoplatňují. Ale pokud přijde někdo s notebookem, připojí si jej k síti, objedná si kohoutkovou vodu a sedí v restauraci několik hodin, pak se nelze divit, že restauratér požaduje za vodu platbu. Takový člověk spotřebuje nějakou el. energii a obsluha jej musí obsluhovat. 🙂

mosoj

Pokud má živnost na výrobu vody, ať ji klidně prodává !!!!
Jinak má pravdu mojitek.
Neznáte vůbec zákony obchodování !!!!

jáára

Já si třeba k Rumu dávám malou skleničku vody. Zatím sem ji nikdy neplatil, ale souhlasím s tím, aby restaurace vodu účtovali – mají s tím práci a výdaje.

anonym

Kohoutkovou vodu ůčtovat nesmí.

střevo

HZK ty vole, ty si dáváš v hospodě vobyčejnou vodu ? tobě není pomoci napi se z kaluže a nelez tam dyž na to nemaš

ratava

klumprt- Zákonem o podnikání byl asi myšlen živnostenský zákon… snad…

…trochu mi přijde, že si někteří pomýlili živnost na dodávku pitné vody (?) s pohostinstvím… trochu rozdílné pojmy, z nichž ani jeden neobsahuje žádný paragraf o zákazu prodeje kohoutkové vody v restauračních zařízeních…

Kohoutková voda své hygienické předpisy splňuje už sama o sobě, že z toho kohoutku teče, na to nepotřebuje žádné jiné zvláštní osvědčení… a jak ji budu vykazovat v účetnictví? Jako jakoukoliv jinou, kterou si započítám do ostatních kalkulací- neznám kuchaře, který by uvařil vývar bez vody, barmana, který by uvařil kávu bez vody… a neznám hospodského, který by si takovou položku ze svých nákladů odpustil, ať už ji zakamufluje do kterékoliv podoby… stejně jako plyn, elektřinu a pod.

Jenom mě opravdu nenapadá nic (- pokrm*), co by smělo být v restauraci podáváno, ale už ne prodáváno…

*pokrm- dle platných zákonů: „…je potravina včetně nápoje, kuchyňsky upravená studenou nebo teplou cestou nebo ošetřena tak, aby mohla být přímo nebo po ohřevu podána ke konzumaci v rámci stravovací služby…“. Což voda je…

Ale jestli se mýlím a došlo v tomto k nějakým změnám, asi bych tedy poprosila o konkrétní odkaz na zákon, který by prodej koh. vody zakazoval… nebo tedy počítám s tím, že ti, co odpovídají, že prodávat takovou vodu je nezákonné, se s oním zákonem setkali…

mojitek

ratavo,klumprte,jste vedle jak ta jedle, o podnikání nevíte nic,natož o gastronomii. To ale neberte jako urážku,jen konstatuji.Nebo jak dlouho se pohybujete v gastronomii že tohle nevíte? Já přeci za vás nebudu vyhledávat patřičné zákony,vyhláš­ky.Přečtěte si znovu můj příspěvek s tím"pokrmem" a třeba pochopíte.Mj-cituji : ""Kohoutková voda své hygienické předpisy splňuje už sama o sobě, že z toho kohoutku teče, na to nepotřebuje žádné jiné zvláštní osvědčení… a jak ji budu vykazovat v účetnictví? Jako jakoukoliv jinou, kterou si započítám do ostatních kalkulací"" .Konec citace.Tak toto je naprostý nesmysl.Je videt že jste o gastronomii nezavadila a v životě nedělala kalkulace.Něco jiného je voda na přípravu např.polévky nebo kávy a něco jiného je kohoutková voda jako ""samostatná prodejní položka"" ,šmankote :DD .V kalkulaci si vodu jako jednu z ingrediencí napočítáte do nákladů(přibližnou cenu jako i ostatní věci),ale nelze tu vodu prodávat,účtovat samostatně. Vodu můžete -samostatně prodávat- pouze jako položku ze skladu,což vodovody a kanalizace jaksi nejsou.

ratava

Promiňte- jaký je rozdíl mezi vodou na přípravu vývaru a vodou ve džbánku? Kdyby bylo vaše tvrzení pravdivé, jak by si počítali třeba výrobci-prodejci ledu svou cenu? Bez kohoutkové vody??? To potom prodávají zmzrzlé kostky Ničeho? Jestliže mám produkt kohoutková voda ve džbánku, mám na něj kalkulaci s kohoutkovou vodou. Plus třeba citron, máta a p. Úplně stejně, jako to dělají všichni ti, co vyrábí ony pet vody za PC 3.-.

Víte- jestli že se nějakým zákonem oháníte, bylo by fér na něj nasměrovat, já vám jeho neexistenci nijak dokázat nemám jak, jen tím, že prostě není… A jestli takový zákon existuje, bylo by fajn ho znát i pro ostatní, aby věděli, že za kohoutkovou vodu se neplatí…

Naprostý nesmysl je to, že kohoutková voda je v gastronomii nezávadná, nebo že jestliže si naúčtuji 20 kč za vodu, tak v účetnictví oněch 20.- vykážu?

Váš příspěvek čtu znova a znova, ale víc jak včera z něj opravdu nechápu…

klumprt

ratava – obávám se, že se zde jedná o případ nezlomného přesvědčení o vlastní pravdě, pevně utkvělého, navzdory neschopnosti ji jakkoli dokázat :)

ratava

:o)

…třeba ne… :o) třeba si své přesvědčení zlomí alespoň v tichosti sám pro sebe… ono to i leckdy stačí…

ratava

Nedalo mi to a abych vam nekrivdila a protoze neznalost zakonu neomlouva, procetla jsem si znova zivnost.zakonik, zakon na ochr.spotrebitele, Noz (ten jen letem-svetem), HACCP vyhlasky, ale opravdu tam paragraf, o ktery by se onen zakaz mohl oprit, nenachazim…

Ja vim, ze je to bezny argument majitelu svym zamestnancu, ale ten je vetsinou podporen tim, ze od dodavatele balenych napoju maji „zdarma“ lednice, kdy ono zdarma byva vykompenzovano smluvne dohodnutym pravidelnym odberem zbozi… coz kohoutkova lehce snizuje…

Kdyby takovy zakon existoval, mel by k nemu existovat i padny argument, proc onen zakaz prodeje plati. Ze je levna? To zapalky taky… Zdravotne zavadna? Mela by se zavrit cela provozovna… potrebne papiry o dodavce obdrzim s kazdym vyuctovanim…

Stejne tak, je-li v zakoniku cosi o podnikani a zisku, prijde mi, ze by to pripadny zakon o podavani vody zdarma jaksi potiral…

klumprt

Cituji: „Já přeci za vás nebudu vyhledávat patřičné zákony,vyhlášky.“
Tak toto je napůl k smíchu, napůl k pláči. Já nejsem ten, kdo tvrdí, že takový předpis existuje, na mně tedy není, abych jeho existenci dokazoval. Zdá se, že vy nechápete základní argumentační pravidla. Když budu tvrdit, že v lese u Šumperka běhá růžový jednorožec, přece nemůžu chtít po vás, abyste ho našel a vyfotil, ne?

mojitek

McArthur : viz.zákon o podnikání,hy­gienické předpisy… PS: Nemůžeš jen tak něco prodávat co se ti zamane,nejsme v Uzbekistánu. Pro prodej každé nebalené poživatiny jsou určitá kriteria . Mj: a jak bys to vykázal v účetnictví,ve skladovém hospodářství..atd ? I když kohoutkovou pitnou vodu (nebo i něco jiného) lze podávat,tak to neznamená automaticky,že to lze i „prodávat“ .

klumprt

Zákon o podnikání neexistuje, „hygienické předpisy“ je dosti vágní pojem.
K tomu nabízím tento odkaz: http://fresh.i­prima.cz/clan­ky/ceska-kohoutkova-objednejte-si nebo tento odkaz: http://respek­t.ihned.cz/c1-38006320-je-zakazano-podavat-vodu-z-kohoutku
Mám za to, že skutečně žádný takový zákaz není a obávám se, že jenom šíříte nějaký další mýtus.