zjentek

Může mi někdo vysvětlit, proč se ornice řadí k anorganickým látkám?

Vždyť sama ornice je tvořena (obsahuje) hodně humusem a jak všichni víme, samotná půda, dřevo, kompost – listí, dužina ovoce a zeleniny, plevel, hmota odumřelé fauny a podobný „humus“, to vše jsou samozřejmě látky ORGANICKÉ. Proto nechápu, proč je ornice anorganického původu či látka anorganická (Babišova hnojiva beru v potaz), děkuji.

Už sám název – ornice…

@dochy>>https­://cs.wikipedi­a.org/wiki/Anor­ganick%C3%A1_l%C3­%A1tka

Co je zde „rozplizlé“? Vidím tam stavební materiály a s nimi ornice.

Nejlepší odpověď
Kepler

Základ je anorganický: rozdrcená hornina, nánosy, naplaveniny. Zbavíš ornici všech organických složek a dostaneš písek, štěrk, prach. Kde nejsou podmínky pro rostlinný život (třeba dostatek vláhy), zmizí i humus. Ze stepi se stane Sahara.

Další odpovědi
Dochy

Kdo ji tak řadí? Je to dost komplexní směs. Není to jedna látka v chemickém (fyzikálně chemickém) smyslu.
Na wiki je trochu širší definice s poněkud rozplizlými hranicemi. Nicméně organická příměs a směs s organickými látkami jsou podle mně dvě různé věci.

Emefej

Základ je anorganický, organických látek je tam minimální podíl (do 5 %).

Rilika25

Příspěvek smazán administrátorem.

Dochy

ad) Co je zde „rozplizlé“?

definice: „tvořený převážně organickými sloučeninami, který však obvykle obsahuje i příměsi anorganických sloučenin“
Co jsou to „příměsi“ – podle mně humus, žížaly apod je trochu víc než jen „příměsi“

Definice ve Wiki nemusí být správná, chtělo by to jiné materiály – třeba učebnice pokud někdo máte.