Avatar uživatele
anonym

Může mi někdo vysvětlit,proč některé hospodyňky při zavařování…

… obracejí sklenice dnem vzhůru?

Uzamčená otázka

ohodnoťte nejlepší odpověď symbolem palce

Zajímavá 4Pro koho je otázka zajímavá? dudu, johana 56, hanulka11, Deli před 4553 dny Sledovat Nahlásit



Nejlepší odpověď
Avatar uživatele
Sůwa

Moc jsem o tom nikdy nepřemýšlela, ale počkám až zacvaknou víčka a obrátím sklenici. Kdyby některá nebyla dostatečně uzavřená, v tomto okamžiku by obsah začal vytékat. Mám jistotu, že jsou všechny správně uzavřené.

0 Nominace Nahlásit

Další odpovědi
Avatar uživatele
hanulka11

já je nezavařuji obrácené ale když se sterilují tak je obracím hned horké po vyndání z hrnce a hrušky ani nezavařuji jen je dám s horkým nálevem do sklenic uzavřu a obrátím , tím tlakem nálevů na víčko se pěkně uzavřou a není pod víčkem vzduch a dobře drží – to si myslím já …proto to tak s úspěchem dělám.

http://img.na­dapenny.com/t20/113­09/nadap034142970­820237.jpg

0 Nominace Nahlásit


Avatar uživatele
led

Je hneď kontrola, či viečko tesní. Ak si prejdete s takto zavretým viečkom po ruke, nesmiete cítiť vlhko.
Pri zavarovaní sú poháre normálne, viečkom hore. Po vybratí sa položia viečkom dole.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
dudu

Tento postup je využitelný např. při konzervaci marmelád. Podmínkou je aby marmeláda při nalévání do sklenice byla horká a nenaplnit sklenici až po okraj. Po otočení dnem vzhůru vznikne nahoře bublina horkého vzduchu, ta pak po ochlazení vytváří podtlak a víčko utěsní.

Upravil/a: dudu

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Deli

Barbakane, dělám to i s pečenými čaji. Horký obsah – po dopečení v troubě – se ihned dá do čistých sklenic, zavře a otočí se to. Je to proto, že zaprvé je rázem kontaktem s horkým obsahem sterilní celá sklenice včetně víčka zevnitř, zadruhé – vzduch, který ve sklenici ještě je a který také obsahuje bakterie, projde horkým obsahem – a je po bakteriích. Kontrola, že sklenice neteče, je jako bonus navíc.
Naučily nás to tak naše maminky a je dobře, že to děláme, má to smysl – obsah je sterilní a nekazí se.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
Pájo

Je to zátěž na víčko. O zbytek se postará smršťování plynu.
Horký vzduch zaujímá ve sklenici větší objem a při ochlazování se objem chladnoucího plynu (vzduchu) ve sklenici zmenšuje a vytváří se tak podtlak, při kterém víčko dokonale přilne na pryžové těsnění víčka a drží. Otočení sklenice víčkem dolů je jednoduchou pomůckou, jak víčko dobře a rovnoměrně po dobu vychládání zatížit.

0 Nominace Nahlásit

Avatar uživatele
bolak

Protože teplý vzduch stoupá vzhůru a když je sklenice postavená normálně, vytvoří se na víčku tlak a proto jde potom sklenice ztěžka otevřít?

(To jen hádám, proto je tam ten otazník.)

A nebo aby nepraskly? Přecijenom je menší šance že sklenice praskne, když je zespodu opřená o víčko než když stojí sklem přímo na plechu pod kterým žhne plamen.

0 Nominace Nahlásit


Diskuze k otázce

U otázky nebylo diskutováno.

Nový příspěvek