mapex

Může mi někdo říct příklady z běžného života odstředivé a dostředivé síly ? Popřípadě vysvětlit oba dva zákony

Odpovědi
gecco

Začneme od Zákona setrvačnosti (cituji cca): „Těleso zůstává v klidu a nebo přímočarém rovnoměrném pohybu, jestliže na ně nepůsobí žádná vnější síla a nebo se účinek vnějších sil ruší“…
Takže (zjednodušeně) – aby mohlo pohybující se těleso svou dráhu změnit (´zatočit´), musí na ně působit nějaká síla:
ODstředivá síla – síla působící OD středu dráhy (´zatáčky´) … Fo
DOstředivá síla – síla působící DO středu dráhy (´zatáčky´) … Fd
Přičemž vektorově platí, že Fo = -Fd (|Fo| = |Fd|) – jinými slovy – Fo má stejnou velikost, jako Fd a také Fo působí opačným směrem, než Fd.
___
Napiš nějaký příklad (je to snadné) – zkontrolujeme ti to…
😉

Quimby

Jaké zákony?

Odstředivé/dos­tředivé síly jsou způsobeny pohybem celé vztažné soustavy.

Příklady snad najdeš sám.